Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.603.2024.2.KP
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości, na której wybudowano dom mieszkalny.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości, na której wybudowano dom mieszkalny.
Zwolnienie przedmiotowe - nabycie gruntu oraz budowa domku letniskowego.
Ustalenie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia nieruchomości.
Możliwości zastosowania zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania umowy sprzedaży domu jednorodzinnego typu bliźniak.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - przychód uzyskany ze sprzedaży własnościowego mieszkania wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, tj. na kupno i rozbudowę domu letniskowego całorocznego.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości z licytacji komorniczej.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem na własne cele mieszkaniowe przychodu z odpłatnego zbycia garażu na spłatę byłej żony z tytułu podziału majątku wspólnego dokonaną w zamian za udział w domu mieszkalnym.
Ustalenie momentu, od którego należy liczyć pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla odpłatnego zbycia działki, na której po nabyciu na własność w drodze darowizny, wybudowano dom i którą podzielono.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytych do majątku odrębnego przez jednego z małożnków przed zawarciem związku małżeńskiego, a następnie włączonych w drodze darowizny do majątku objętego wspólnością ustawową.
Możliwość zastosowania zaniechania poboru podatku dochodowego, przy umorzeniu przez bank kwoty kapitału i odsetek od kredytu hipotecznego, we frankach szwajcarskich (CHF), udzielonego małżonkom na cele mieszkaniowe - zakup domu, na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z 11 marca 2022 r.
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej
Ocena możliwości odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej całości wydatków na zakup i instalację pompy ciepła oraz fotowoltaiki, także poniesionych przez pozostałych współwłaścicieli.
Prawo do odliczenia części podatku naliczonego w związku z budową domu jednorodzinnego, w którym jedno z pomieszczeń jest wykorzystywane w działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT.
Odliczenie wydatków poniesionych, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, na zakup materiałów budowlanych związanych z wymianą pokrycia dachowego oraz rynien wraz z usługą montażu dachówki.
WIS USŁUGA – współtworzenie indywidualnego projektu architektonicznego
Odliczenie wydatków poniesionych w ramach ulgi termomodernizacyjnej na remont dachu, wymianę pokrycia dachowego wraz z jego dociepleniem w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym we współwłasności.
Czy wydatki poniesione na wymianę pokrycia dachowego na budynku mieszkalnym, w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania budynku stanowią wydatki, o których mowa w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku (Dz. U. 2018 r. poz. 2489) oraz czy zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma Pan prawo odliczyć od podstawy
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wynajmu domków letniskowych.
Możliwość odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wskazanej w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków poniesionych na materiały budowlane i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, wykorzystane do ocieplenia przegrody budowlanej, związane z wymianą pokrycia dachowego wraz z jego dociepleniem polegające na wymianie łat, nabiciu membrany, wzmocnieniu