Interpretacja indywidualna z dnia 10 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.444.2024.2.AS
Podział majątku wspólnego małżonków oraz zniesienie współwłasności nieruchomości.
Podział majątku wspólnego małżonków oraz zniesienie współwłasności nieruchomości.
Skutki podatkowe podziału majątku wspólnego małżonków i sprzedaży nieruchomości.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości - sprzedaż nieruchomości nabytej na wyłączną własność w wyniku wprowadzenia ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej oraz podziału wspólnego majątku małżonków.
Po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej i objęciu podziałem majątku – nieruchomości uprzednio należącej do majątku wspólnego małżonków – okres czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie do majątku wspólnego małżonków – przez wzgląd na dyspozycję art. 10 ust. 6 ustawy o podatku
możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego
Odpłatne zbycie działki budowlanej, w części nabytej w 2007 r. w czasie obowiązywania wspólności majątkowej małżeńskiej, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z upływem okresu pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie, a tym samym nie rodzi obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Opodatkowaniu
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego spłaty kredytu i odsetek od kredytu obciążającego ww. prawo.
skutki podatkowe sprzedaży udziału w nieruchomości
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego działu spadku.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości.
Czy w związku z umową sprzedaży zawartej w grudniu 2011 r. pomiędzy Wnioskodawcą a Z spółką z o.o. prawa użytkowania wieczystego wymienionych w pkt a) i b) gruntów, kosztem uzyskania przychodów była kwota stanowiąca cenę sprzedaży określoną w akcie notarialnym z lipca 2007 r. w całości tj. kwota 844.861,06 zł?
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż cały przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym, w której Wnioskodawczyni była zameldowana na pobyt stały od 16.01.2007 r. do 03.01.2012 r., korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Zaliczenie kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na poczet udziału przypadającego byłemu mężowi we wspólnym majątku nie stanowi realizacji celu mieszkaniowego. Jest wynikiem rozliczeń między małżonkami.
Skutki podatkowe likwidacji spółki z o.o. po podziale przez małżonków majątku dorobkowego.
Skutki podatkowe likwidacji spółki z o.o. po podziale przez małżonków majątku dorobkowego.
Czy wydatki poniesione na remont budynku dokonany w latach 2004-2006 mogą zostać zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) lub e)
Czy w związku ze sprzedażą przedmiotowej nieruchomości wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli tak - to w jakiej wysokości?
Czy sprzedaż udziału w lokalu użytkowym nabytym w czasie trwania związku małżeńskiego będzie skutkowała powstaniem przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek dochodowy określony w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze podziału majątku dorobkowego małżeńskiego?
Czy sprzedaż udziału w nieruchomości nabytej w czasie trwania związku małżeńskiego będzie skutkowało powstaniem przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy w zeznaniu podatkowym za 2007r. wnioskodawca prawidłowo wpisał całą kwotę ulgi budowlanej, która nie znalazła pokrycia w podatku dochodowym za lata ubiegłe, czy powinien ująć tylko połowę tej sumy?
Czy Wnioskodawca może skorzystać z ulgi meldunkowej w sytuacji nie przyjęcia oświadczenia w urzędzie skarbowym zaraz po sprzedaży w grudniu 2007 r., co było motywowane nie spełnieniem warunku o 12 miesięcznym wymogu stałego zameldowania od chwili kupna ½ mieszkania od byłej żony?
Czy wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłacenia podatku w wysokości 19% od części mieszkania nabytej w 2007r. w drodze zrzeczenia się przez dzieci na jej rzecz i sprzedanego też w 2007r.?