Interpretacja indywidualna z dnia 18 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.548.2022.3.TR
Po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej i objęciu podziałem majątku – nieruchomości uprzednio należącej do majątku wspólnego małżonków – okres czasu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie do majątku wspólnego małżonków – przez wzgląd na dyspozycję art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna
– stanowiska prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowiska w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych: stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 5 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 września 2022 r. (wpływ 6 października 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, jest współwłaścicielem nieruchomości oraz właścicielem udziałów w kilku spółkach, które to składniki majątku wchodziły uprzednio do majątku wspólnego Wnioskodawcy i jego małżonki.
Wnioskodawca 8 czerwca 2022 r. zawarł z małżonką, w formie aktu notarialnego, umowę o ustanowieniu rozdzielności majątkowej oraz umowę o częściowym podziale majątku wspólnego. W wyniku podziału Wnioskodawca otrzymał na wyłączną własność udziały w spółkach.
Nieruchomość nie została objęta umową o częściowym podziale majątku. Z zawarciem umowy nie łączyło się dokonanie żadnych spłat ani dopłat na rzecz małżonki Wnioskodawcy.
Wnioskodawca nie wyklucza, że w dalszej perspektywie czasowej zbędzie udział we współwłasności nieruchomości lub całą nieruchomość (po ewentualnym podziale współwłasności powodującym nabycie przez niego własności nieruchomości w całości lub w większym udziale), w tym nie wyklucza, że zbycie to będzie odpłatne (np. w wyniku umowy sprzedaży).