Interpretacja indywidualna z dnia 28 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.250.2024.2.KO
Zastosowanie szczególnej procedury, określonej przepisem art. 119 ustawy dla świadczonych usług.
Zastosowanie szczególnej procedury, określonej przepisem art. 119 ustawy dla świadczonych usług.
Opodatkowanie rejsów: - rozpoczynających się w Polsce i kończących na polskich wodach terytorialnych lub przebiegających przez wody terytorialne UE, - rozpoczynających się w Polsce i kończących się na terytorium UE oraz rozpoczynających się w Polsce i kończących się poza terytorium UE, - rozpoczynających się na terenie UE poza Polską i kończących się na terytorium UE poza Polską, rozpoczynających się
Brak możliwości zastosowania procedury VAT marża dla odsprzedawanych usług noclegowych.
Nabycie usług noclegowych i ich odsprzedaż klientom to usługi turystyczne, które podlegają opodatkowaniu VAT w ramach szczególnej procedury VAT-marża. Nie ma znaczenia, że jest to jedyna usługa świadczona przez podatnika, której nie towarzyszą usługi dodatkowe. Tak orzekł TSUE w wyroku z 29 czerwca 2023 r. w sprawie C-108/22.
Usługi turystyki należy interpretować szeroko, pojęcie to obejmuje także usługi hotelowe i gastronomiczne – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny
Uznanie świadczonych usług organizacji półkolonii oraz młodzieżowych obozów tematycznych za usługi turystyki, dla których ma zastosowanie procedura VAT marża określona w art. 119 ust. 1 ustawy.
Możliwość zastosowania stawki podatku 0% dla świadczonych usług turystyki na Wyspach Zielonego Przylądka.
Uznanie składki uiszczanej przez Spółkę na rzecz TFG za element podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, oraz nieuznanie składki uiszczanej przez Spółkę na rzecz TFG za usługę nabytą dla bezpośredniej korzyści turysty.
Dotyczy stawki podatku VAT do świadczonych przez Państwo usług turystyki w zakresie transportu lotniczego realizowanego z terytorium Polski na terytorium Bośni i Hercegowiny.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zawierających błędną stawkę, dokumentujących nabycie usług pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych.
Brak obowiązku zastosowania szczególnej procedury dotyczącej usług turystyki przy świadczeniu usług w zakresie organizacji obozów sportowych.
Turyści powinni zostać wyraźnie poinformowani, czy oferta sprzedawana poprzez stronę internetową touroperatora stanowi imprezę turystyczną, za którą on odpowiada, czy świadczy on jedynie usługę pośrednictwa. Odesłanie do postanowień skomplikowanych regulaminów nie wystarczy
Zwolnienie od opodatkowania usług w zakresie organizacji wypoczynku dla dzieci w formie półkolonii i kolonii zarówno dla dzieci będących uczniami Wnioskodawcy jak i niebędących uczniami oraz ustalenia, czy dla świadczonych usług organizacji kolonii dla dzieci niebędących uczniami Wnioskodawcy ma zastosowanie procedura VAT marża, o której mowa w art. 119 ust. 1 ustawy.
Brak opodatkowania i rozliczenia podatku należnego w Polsce z tytułu dostawy towaru realizowanej przez Wnioskodawcę w ramach transakcji łańcuchowej.
Z początkiem października 2020 r. wprowadzone zostały nowe formy wsparcia dla branż turystycznej, estradowej i wystawienniczej. Rozszerzono także działanie już istniejących form pomocy. W tym celu wprowadzono m.in. świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS za okres od lipca do września 2020 r. Nowość stanowi utworzenie Turystycznego Funduszu Zwrotów i Turystycznego
W wyniku uchwalenia kolejnej nowelizacji ustawy COVID-19 przedsiębiorcy z branży turystycznej uzyskali prawo do skorzystania z kolejnego okresu zwolnienia ze składek ZUS. Nowa ustawa, określana także jako Tarcza antykryzysowa 5.0 lub Tarcza branżowa, daje prawo do ubiegania się o świadczenie postojowe przedsiębiorcom z branży turystycznej, którzy na mocy poprzednich przepisów nie mogli pobierać tego
Kwestia uznania, że miejscem świadczenia usług turystyki, o których mowa w art. 119 ustawy wykonywanych przez Wnioskodawcę nie jest terytorium Polski.
Odliczenie podatku z tytułu zakupu usług gastronomicznych i noclegowych.
Momentu powstania obowiązku podatkowego dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług turystyki w związku z otrzymanymi w całości płatnościami przed wykonaną usługą oraz otrzymanymi zaliczkami.
Stawka podatku do pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych.