Zatrudniony nie płaci więcej podatku z powodu błędu płatnika
Menedżer na kontrakcie negocjuje z firmą opłacenie mu studiów MBA. Czy takie świadczenie dla osoby na kontrakcie menedżerskim należy potraktować jako jej przychód?
Program opcji na akcje polega na możliwości zakupu akcji spółki za określoną cenę. Cena nabycia określana jest w momencie wprowadzania programu, na ogół po obowiązującej w danym czasie cenie rynkowej. Prawo do nabycia akcji przysługuje pracownikowi dopiero po upływie ustalonego, najczęściej kilkuletniego, okresu (zwykle nie więcej niż po 5 latach).
Menedżerowie świadczący usługi zarządzania na podstawie umów o charakterze cywilnoprawnym w spółkach Skarbu Państwa będą otrzymywać wynagrodzenia stałe i zmienne uzależnione od wielkości, obrotu i liczby zatrudnionych pracowników spółki. Natomiast do nabycia prawa do odprawy oraz odszkodowania za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej dla menedżerów zwalnianych lub rezygnujących z pracy
Od 1 stycznia 2016 r. wszedł w życie nowy podatek dochodowy od odpraw lub odszkodowań. Zamiarem ustawodawcy jest opodatkowanie menedżerów odchodzących m.in. ze spółek Skarbu Państwa. Podatek dotyczy kwot wypłacanych powyżej przyjętego limitu ustawowego. Opodatkowane według nowych zasad mają być dochody osiągnięte od 1 stycznia 2016 r., zatem podatek nie działa wstecz.
Zatrudniamy menedżera na podstawie kontraktu menedżerskiego (stosujemy do niego przepisy dotyczące umowy zlecenia) z miesięcznym wynagrodzeniem 15 tys. zł. Otrzymał on od firmy także telefon służbowy - rachunki do kwoty 700 zł opłaca podmiot zatrudniający. Menedżer przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W jaki sposób obliczyć dla niego zasiłek chorobowy, jeśli dostarczył zwolnienie na
Czy kontrakt menedżerski zwiększa odpowiedzialność menedżera względem właściciela przedsiębiorstwa? Czy zawarcie z menedżerem umowy-zlecenia oznacza domniemanie zawarcia umowy o pracę?
W praktyce życia gospodarczego funkcjonują różne formy zatrudniania osób świadczących pracę. Wprawdzie nadal najpopularniejszą formą jest stosunek pracy, nabierają znaczenia także formy cywilnoprawne, jak umowa-zlecenie, umowa o dzieło, umowa agencyjna czy kontrakty menedżerskie.
Istnienie różnych form świadczenia pracy znajduje odzwierciedlenie nie tylko na gruncie prawa pracy czy ubezpieczeń. Charakteryzując poszczególne formy zatrudnienia nie sposób pominąć regulacji zawartych w prawie podatkowym, które - przewidując odmienne zasady opodatkowania - różnicują sytuację podatników w zależności od stosunku, jaki łączy ich z pracodawcą.
Często się zdarza, że członkowie zarządu spółki zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę. Możliwe jest jednak pełnienie tej funkcji na innej podstawie prawnej.