Artykuł
Jak po zmianach przepisów wynagradzać menedżerów zarządzających spółkami Skarbu Państwa
Menedżerowie świadczący usługi zarządzania na podstawie umów o charakterze cywilnoprawnym w spółkach Skarbu Państwa będą otrzymywać wynagrodzenia stałe i zmienne uzależnione od wielkości, obrotu i liczby zatrudnionych pracowników spółki. Natomiast do nabycia prawa do odprawy oraz odszkodowania za powstrzymywanie się od działalności konkurencyjnej dla menedżerów zwalnianych lub rezygnujących z pracy w zarządach spółek będzie wymagany minimalny okres zatrudnienia.
Wynagrodzenia zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa dotychczas były ograniczane przepisami tzw. ustawy kominowej. Mimo że ustawa ta pozostaje w mocy, będzie obejmowała tylko niektóre podmioty. Do większości spółek Skarbu Państwa zastosowanie znajdzie bowiem nowa ustawa o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (dalej ustawa o wynagrodzeniach), obowiązująca od 9 września 2016 r. Ustawa ta reguluje problematykę wynagrodzeń znacznie szerzej niż ustawa kominowa. Dotyczy także większej liczby podmiotów. Oprócz przede wszystkim spółek Skarbu Państwa i spółek komunalnych, w których podmioty publiczne były udziałowcami lub akcjonariuszami większościowymi, nowe zasady wynagradzania obejmują także te spółki, w których podmioty publiczne pozostają w mniejszości. Kształtowanie wynagrodzeń na podstawie nowych przepisów cechuje znacznie większa elastyczność niż przed zmianą. O wysokości wynagrodzeń decyduje bowiem wielkość podmiotów, którymi będzie kierował dany menedżer.
Akcjonariusze i udziałowcy z prawem do kształtowania wynagrodzeń menedżerów
Ustawa kominowa nie precyzuje trybu ustalania wynagrodzenia osób zaliczanych do kadry zarządzającej ani możliwości czy sposobu jego zmiany. Statuuje jedynie ramy, w jakich mogą poruszać się uprawnione organy, ustanawiając warunki płacowe dla adresatów ustawy (wyrok SN z 28 czerwca 2011 r., II PK 11/11). Natomiast omawiana ustawa o wynagrodzeniach reguluje sposób wykonywania uprawnień z akcji i udziałów w zakresie kształtowania wynagrodzeń członków organów zarządzających i organów nadzorczych, a także wybranych postanowień umów zawieranych z członkami organów zarządzających. Nowe przepisy znajdą zastosowanie do podmiotów reprezentujących Skarb Państwa, jednostki samorządu, państwowe i komunalne osoby prawne.