Interpretacja indywidualna z dnia 4 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.509.2024.2.JK3
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Skutki podatkowe nabycia lokalu mieszkalnego w sytuacji posiadania domu w złym stanie technicznym
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kredytu zaciągniętego na spłatę poprzedniego kredytu (na zakup mieszkania i refinansowanie poniesionych kosztów).
Skutki podatkowe umorzenia części zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - zakup nieruchomości i remont.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży wynajętego na jakiś czas lokalu mieszkalnego, w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe (spłata kredytu wraz z odsetkami).
Ulga mieszkaniowa nabycie nieruchomości i jej remont (kolejność wydatków).
Spłaty pożyczki na zakup lokalu mieszkalnego, w którym mieszka córka Wbioskodawczyni, nie mieści się w pojęciu „zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych” objętych dyspozycją przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wydatków poniesionych na zakup lokalu mieszkalnego częściowo wykorzystywanego do działalności gospodarczej i wykończenie tego lokalu.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (zakup i remont mieszkania).
Wydatkowanie przychodu na nabycie przez Panią lokalu mieszkalnego, w którym będzie mieszkała Pani teściowa, nie stanowi o realizacji Pani własnych celów mieszkaniowych. Fakt, że jest Pani wraz z mężem zobowiązana do sprawowania opieki nad teściową, nie mieścić się w pojęciu „zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych” objętych dyspozycją przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup mieszkania oraz materiałów budowlanych i wyposażenia pomimo poniesienia wydatków przed dniem rejestracji jako czynny podatnik VAT
Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości.
Zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz cele mieszkaniowe z wydatkowaniem przychodu z odpłatnego zbycia udziału w częściowo zakupionym i częściowo nabytym w darowiźnie lokalu mieszkalnego, na zakup lokalu mieszkalnego, miejsca postojowego, komórki lokatorskiej, na spłatę kredytu, oraz koszty uzyskania przychodu.
Zwolnienie przedmiotowe art. 21 ust. 1 pkt 131 i cele mieszkaniowe z wydatkowaniem przychodu z odpłatnego zbycia udziału w częściowo zakupionym i częściowo nabytym w darowiźnie lokalu mieszkalnego, na zakup lokalu mieszkalnego, miejsca postojowego, komórki lokatorskiej, na spłatę kredytu, oraz koszty uzyskania przychodu.
Czy i w jaki sposób można skorzystać ze zwolnienia podatkowego od podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli przeznaczenie środków otrzymanych ze sprzedaży nastąpi na własne cele mieszkaniowe? Czy należy rozliczać się ze sprzedaży nieruchomości z Urzędem Skarbowym?
prawa do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych i otrzymanych w okresie poprzedzającym rejestrację jako podatnik VAT czynny (pytanie nr 2 wniosku)
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej w sytuacji, gdy uzyskane środki ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone na zakup nowego mieszkania, które będzie służyło celom mieszkaniowym Wnioskodawczyni lub na remont domu mieszkalnego, w którym obecnie mieszka.
W zakresie zasad korzystania ze zwolnienia podatkowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego
Podatek od towarów i usług w zakresie ustalenia czy odpłatne udostępnianie lokalu na cele komercyjne na podstawie umowy najmu będzie opodatkowane stawką 23%, prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabycia lokali oraz od wydatków ponoszonych na utrzymanie i dostosowanie nieruchomości do wynajmu (tj. wydatki remontowe, wydatki na wyposażenie itp.), ustalenia czy koszty i opłaty (media), którymi
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z najmu nieruchomości odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup i remont tej nieruchomości.
Czy spłata kredytu przez rodziców, którzy są współkredytobiorcami, solidarnie zobowiązanymi z tytułu umowy kredytowej do spłaty zadłużenia, powoduje powstanie u syna obowiązku podatkowego od spadku i darowizn i składanie zgłoszenia na formularzu SD-Z2 do Urzędu Skarbowego?
Czy wydatki poniesione: na zakup mieszkania przy ul. X, opłaty notarialne związane z jego zakupem, opłacenie pośrednika przy zakupie mieszkania przy ul. Y oraz na jego remont można zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży tego mieszkania?