Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.465.2024.2.MN
Obowiązki płatnika - przyznanie granatów.
Obowiązki płatnika - przyznanie granatów.
Prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją inwestycji.
W zakresie skutków podatkowych związanych z przyznaną refundacją na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1409).
Dotacja to forma bezzwrotnej pomocy finansowej udzielanej ze środków publicznych w celu finansowego wsparcia określonego przedsięwzięcia lub prowadzenia bieżącej działalności. Na podstawie przepisów podatkowych oraz przepisów o rachunkowości skutki otrzymania dotacji mogą różnić się od siebie. Jest to uzależnione od celu, na jaki otrzymane dotacje zostaną przeznaczone. W dodatku przedstawiamy na przykładach
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na realizację prac badawczo-rozwojowych, określenia momentu poniesienia ww. kosztów uzyskania przychodów, korekty zeznania podatkowego CIT-8, zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od zwróconego dofinansowania.
Opodatkowanie ryczałtu za wykorzystywanie samochodów prywatnych do celów służbowych
Czy wydatki z tytułu odsetek od Pomocy Publicznej naliczonych po dniu oddania do używania ZCP stanowią dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty? (pytanie oznaczone we wniosku nr 16) (stan faktyczny)
Czy wydatki z tytułu odsetek od Pomocy Publicznej naliczonych po dniu oddania do używania ZCP będą stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty? (pytanie oznaczone we wniosku nr 16) (zdarzenie przyszłe)
Możliwość dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w związku ze zwrotem dotacji oraz skutki podatkowe przekazania na cele osobiste składników majątku będących środkami trwałymi w prowadzonej działalności gospodarczej.
W jakim miesiącu należy skorygować przychody spółki i tym samym przychody Wnioskodawcy jako wspólnika z pozarolniczej działalności gospodarczej w związku ze zwrotem podatku VAT dla Urzędu Pracy w miesiącu kwietniu 2013 roku, kiedy spółka faktycznie zwróciła kwotę podatku w wysokości 11.200 zł na rachunek bankowy Urzędu Pracy, czy należy skorygować przychody grudnia 2012 roku?
W jaki sposób należy postępować w przypadku korekt dotacji zmniejszających kwoty przelane w roku obrachunkowym, jeżeli korekty należy dokonać w następnym roku?
Gmina z tytułu rozliczenia dotacji celowych otrzymanych na realizację zadania zleconego z zakresu administracji rządowej na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy nie jest podatnikiem VAT. Wobec tego wszelkie rozliczenia dotyczące otrzymanych dotacji takie jako otrzymanie dotacji, zwrot nienależycie wykorzystanej dotacji, wypłaty zasiłków celowych osobom poszkodowanym w wyniku powodzi pozostają poza systemem
Czy częściowe zwroty dotacji do Urzędu Miasta można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w formie amortyzacji jednorazowej z chwilą przekazania środków na rachunek Urzędu Miasta?
1. Jak należy ujawnić w deklaracji CIT-8 zwrot dotacji otrzymanej w roku poprzednim? 2. Czy otrzymana dotacja wpłacona na rachunek bankowy Spółki w roku 2008 i następnie przekazana na wydzielone konto w roku 2010, gdzie do czasu ostatecznego rozliczenia i przyznania dotacji nie zostanie wydatkowana, powoduje obowiązek, na podstawie art. 16. ust 1 pkt. 58 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym
Czy dotacja przekazywana przez jednostkę samorządu terytorialnego jest w całości zwolniona z CIT 8 w związku z koniecznością jej zwrotu?
1. Czy niewykorzystana dotacja podlega zwrotowi? jeżeli tak to jaki jest termin tego zwrotu i czy od niewykorzystanej dotacji w poszczególnych miesiącach jst może naliczyć odsetki? 2. Czy dotacja przekazywana przez jednostkę samorządu terytorialnego jest w całości zwolniona z CIT 8 w związku z koniecznością jej zwrotu?
Wobec faktu, że podlegająca zwrotowi na rzecz MZK nadpłata podatku VAT została pierwotnie sfinansowana z dotacji otrzymanej od Gmin może być ona przez Zakład wydatkowana na dowolne bieżące koszty działalności. Czy wobec tego źródła finansowania będą to koszty uznane jako stanowiące czy też nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów?
W którym roku podatkowym w 2007, czy 2008 Spółka powinna ująć korektę przychodów związanych ze zwrotem otrzymanych wcześniej dopłat (dotacji) do biletów ulgowych?
Czy zwrócone w 2008 roku dofinansowanie rozpoznane jako przychód podatkowy w roku 2005 stanowi koszt uzyskania przychodu w roku 2008?
Czy zwrot dotacji należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Czy dotacja przyznana stowarzyszeniu w 2004 roku, niewykorzystana i zwrócona w 2005 roku, powinna zostać doliczona do limitu obrotów, którego przekroczenie powoduje obowiązek płacenia podatku VAT?
1. Czy jako stowarzyszenie podatnik jest uprawniony do zwrotu naliczonego podatku z tytułu poniesonuych kosztów, zgodnie z treścią § 25 rozporządzenia MF? 2. Czy zwrotowi winnien podlegać cały podatek, poniesiony w kosztach realizacji projektu, to jest od lutego 2004 r? 3. Czy przy faktury wystawiane przez oddział jako beneficjienta programu są podstawą do zwrotu podatku podatnikowi?
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż ma Pan podpisaną umowę o udzielenie dotacji na uzyskanie certyfikacji ISO-2003. Dotacji tej jeszcze Pan nie otrzymał. Zdaniem Pana dotacja z chwilą jej otrzymania będzie zwolniona z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47c. ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).