Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 4479 w sprawie zwiększenia wysokości zasiłku pogrzebowego
Nie jest Pani zobowiązana do wykazania i rozliczenia w Polsce w 2022 r. i w latach kolejnych lata (o ile zmianie nie ulegnie stan faktyczny i prawny) niemieckiej renty wdowiej wypłacanej z obowiązkowego systemu świadczeń socjalnych oraz jednorazowego świadczenia z tytułu śmierci męża (zasiłek pogrzebowy).
Sprawienie pogrzebu to jedno z niepieniężnych świadczeń z pomocy społecznej. Uregulowane jest w art. 44 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. To świadczenie przysługuje osobom bezdomnym oraz najuboższym.
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych 29.10-15.11.2010 r.
Czy zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 zł jest w całości przychodem Wnioskodawcy, czy przychód Wnioskodawcy stanowi wartość wskazana na fakturze VAT?
Czy zasiłek z tytułu śmierci wypłacony przez Fundusz Emerytalny Pracowników Budowlanych (CWPS) z Irlandii jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy wypłacone składki emerytalne z powyższego funduszu są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b?
Czy w przypadku kiedy Bank wypłacił jednorazowe świadczenie będące rekompensatą z tytułu poniesionych kosztów pogrzebu po zmarłej osobie, która otrzymywała rentę od zagranicznej instytucji emerytalno-rentowej ma zastosowanie art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Śmierć pracownika wiąże się z określonymi konsekwencjami w zakresie przepisów prawa pracy oraz przepisów ubezpieczeń społecznych.