Choroby zawodowe
Choroby zawodowe
Jan Pióro
W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstanie choroby zawodowej do obowiązków pracodawcy należy m.in. przeniesienie pracownika do innej pracy, nie narażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy. Nie wykonanie tego obowiązku może być przyczyną rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Za choroby zawodowe uważa się choroby określone w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 65, poz. 294 z późn.zm.), jeżeli zostały spowodowane działaniem występujących w środowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia.
Czynniki szkodliwe źródła zagrożeń
Spośród czynników szkodliwych dla zdrowia najbardziej powszechnymi są czynniki:
l
fizyczne, w szczególności: hałas, drgania, promieniowanie (jonizujące, laserowe, podczerwone), pole elektromagnetyczne, ciśnienie (podwyższone, obniżone), mikroklimat (zimny, gorący),l
pyły będące zawiesiną ziaren substancji stałych w powietrzu pochodzenia organicznego (na które narażeni są w szczególności pracownicy zatrudnieni w produkcji rolnej i przemyśle spożywczym) lub nieorganicznego powstałych z surowców mineralnych i syntetycznych (najbardziej szkodliwe są frakcje repirabilne zatrzymywane w pęcherzykach płucnych),l
chemiczne toksyczne substancje występujące w postaci gazów, aerozoli, par, dymów, cieczy, roztworów, ciał stałych,l
biologiczne, w szczególności: bakterie, wirusy, grzyby, drożdże, pasożyty, drewno i pył drzewny, pierwotniaki.Oprócz czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy źródłami zagrożeń skutkujących możliwością wywołania choroby zawodowej mogą być również: sposób wykonywania pracy oraz obciążenia fizyczne związane w szczególności z obsługą urządzeń mechanicznych (statyczne, np. wykonywanie pracy w wymuszonej pozycji ciała, ruchy monotypowe, ucisk na pnie nerwowe, nadmierne obciążenie mięśni i układu kostnego, oraz dynamiczne wymuszone aktywnością ruchową związaną z konkretnym stanowiskiem pracy, mierzone wydatkiem energetycznym).