Interpretacja indywidualna z dnia 5 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.510.2024.2.MST
Skutki podatkowe wypłaty kapitału z Indywidualnego Planu Emerytalnego.
Skutki podatkowe wypłaty kapitału z Indywidualnego Planu Emerytalnego.
Skutki podatkowe otrzymania oszczędności z konta emerytalnego w USA.
Czy zakończenie oszczędzania w kasie mieszkaniowej skutkuje obowiązkiem wydatkowania, zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, wszystkich oszczędności zgromadzonych w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, w okresie 1997-2009, czy tylko tej ich części, która była objęta ulgą podatkową, tj. w okresie 1997-2003?
Ustalenie jakie wpłaty składają się na sumę wpłat na IKE przy wyliczaniu wskaźnika stanowiącego udział sumy wpłat na IKE do wartości środków zgromadzonych na IKE przy dokonywaniu zwrotu częściowego i kolejnych częściowych zwrotów oraz przy zwrocie całkowitym następującym po zwrotach częściowych.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.
Czy w przypadku wycofania pieniędzy z kasy mieszkaniowej i wydatkowania na inne cele niż określone w umowie o kasie mieszkaniowej wystąpią skutki podatkowe?
czy cytowany zapis z umowy przedwstępnej skutkuje uznaniem jej za tytuł prawny do lokalu,a tym samym można potraktować zakup przedmiotowej nieruchomości za cel mieszkaniowy zrealizowany w 2006 roku?; czy w tak przedstawionym stanie faktycznym podatnik nie będzie zmuszony do dokonania zwrotu odliczonej w 1999 roku kwoty z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?
Czy nabywając działkę rolno - leśną o powierzchni 165 arów z prawem do zabudowy siedliskowej i jednorodzinnej spełnię obowiązki wynikające z ulgi "kasa mieszkaniowa" dotyczące zainwestowania oszczędności ?
Czy wydatkowanie środków wycofanych z kasy mieszkaniowej po zakończeniu okresu systematycznego oszczędzania na zakup udziałów w prawie własności domu nie spowoduje utraty ulgi podatkowej?
Czy jest możliwość przeznaczenia oszczędności zgromadzonych na rachunku w kasie mieszkaniowej na następujące cele:przebudowę domu (kamienicy), (której podatnicy są współwłaścicielami) w postaci wymiany części stropu w budynku,przebudowę domu (kamienicy), (której podatnicy są współwłaścicielami) w postaci zagospodarowania części strychu na cele mieszkaniowe,spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na:
Czy remont mieszkania dokonany za środki zgromadzone w Kasie Mieszkaniowej pozwala na skorzystanie z ulgi remontowej i odliczenie jej od podatku ?
Czy zgromadzone na koncie kasy mieszkaniowej środki pieniężne w okresie od stycznia 2001 r. do marca 2005 r. wycofując je można przeznaczyć na:zakup działki wraz z budynkiem mieszkalnym, koszty notarialne,opłacenie projektu przyłącza wody z wykonaniem tego przyłącza z sieci miejskiej oraz remont budynku mieszkalnego?
Czy istnieje obowiązek pomniejszenia przysługujących odliczeń od podatku z tytułu wydatków sfinansowanych wycofanymi oszczędnościami z kasy mieszkaniowej przeznaczonych na remont i modernizację domu mieszkalnego o kwotę uprzednio dokonanych odliczeń od zgromadzonych środków z kasy mieszkaniowej?
Czy przeznaczenie oszczędności gromadzonych w kasie mieszkaniowej na remont i modernizację poddasza bedzie realizacją celów systematycznego oszczędzania? Czy podlegają odliczaniu w latach następnych kwoty, które nie znalazły pokrycia w podatku za poprzednie lata podatkowe?
W listopadzie 2004 r. dokonałem wpłaty ostatniej raty do Kasy Mieszkaniowej. Dyspozycję o wycofaniu zaoszczędzonych kwot po zakończeniu okresu oszczędzania mogę złożyć dopiero w grudniu br., natomiast bank w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia dyspozycji winien zwrócić mnie te oszczędności, zwrot ten może więc nastąpić zarówno w miesiącu grudniu br. lub też w m-cach styczeń - luty 2005 r. Korzystanie
Stan faktycznyW dniu 19 grudnia 2001 r. podpisałam z Bankiem PKO S.A. Kasa Mieszkaniowa - umowę o kredyt kontraktowy deklarując okres oszczędzania 36 miesięcy oraz wysokość wkładów miesięcznych 2.000 zł.Aneksem z dnia 28 grudnia 2001 r. przedłużyłam okres oszczędzania o 25 miesięcy tj. do grudnia 2006 r, zmieniając wysokość raty na 500 zł.Od dnia 1.01.2005 r. zamierzam podwyższyć wysokość raty miesięcznej
Od 1999 r. jestem posiadaczem książeczki mieszkaniowej w Kasie Mieszkaniowej Banku PEKAO S.A. W chwili obecnej chciałbym zrealizować zgromadzone na niej środki pieniężne na zabezpieczenie własnych celów mieszkaniowych. W związku z powyższym zwracam się z pytaniem, czy środki zgromadzone na moim rachunku oszczędnościowym mogę przeznaczyć na inwestycję w Towarzystwie Budownictwa Społecznego (partycypacja
1.W jakim czasie do zakończenia umowy zawartej z Kasą Mieszkaniową BPH S.A. w Krakowie będziecie Państwo mogli wydatkować pieniądze zgromadzone w Kasie aby nie stracić prawa do ulgi;2.Czy sytuacja w zakresie czasu wydatkowania oszczędności zgromadzonych w Kasie zmieniłaby się w przypadku przedłużenia okresu oszczędzania;3.Proszą Państwo również o udzelenie informacji na temet celów mieszkaniowych,
Czy dla zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej decydujące znaczenie ma termin wystąpienia przez posiadacza rachunku z wnioskiem o wypłatę zgromadzonych oszczędności czy też data wypłacenia ich przez kasę mieszkaniową? Czy prawo do ulgi zostanie zachowane, jeżeli oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej zostaną wpłacone jako zaliczka na poczet robót budowlanych
W listopadzie 2003 r. moi rodzice dokonali cesji praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na mnie - córkę. Czy wycofane pieniądze przeze mnie tj. osobę, która nie korzystała z ulgi podatkowej z racji wpłat do kasy (korzystali moi rodzice jako porzedni właściciele) muszą być wydatkowane na cele mieszkaniowe do końca roku podatkowego w którym zostały wycofane, czy jeżeli nie zostaną wydatkowane to
Czy skracając na podstawie aneksu do umowy okres systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej podatnik zachowuje prawo do nabytej ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania?