Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.132.2021.1.JŻ
zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% dla świadczonych usług transportu towarów
zastosowanie stawki podatku w wysokości 0% dla świadczonych usług transportu towarów
Mając na uwadze, że Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz podmiotu, który jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy to miejsce świadczenia usług będzie określone na podstawie zasady ogólnej wynikającej z art. 28b ustawy tj. będzie nim miejsce siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy terytorium Republiki Federalnej Niemiec. Wobec powyższego usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie będą podlegały
w zakresie prawa do zastosowania stawki podatku 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w przypadku potwierdzenia ważności numeru identyfikacyjnego kontrahenta oraz obowiązku rozliczenia podatku z tytułu WDT
Jaką stawką VAT należy opodatkować usługę spedycji świadczoną przez Spółkę dla polskiego zleceniodawcy na trasie Holandia Polska, kiedy towar ten jest przewożony w takiej samej ilości dalej do Rosji?
Jaka stawka VAT winna być zastosowana do nabywanych usług transportu, które są wykonywane przez polskiego przewoźnika na rzecz polskiego zleceniodawcy, na trasie Polska (załadunek) Szwajcaria (końcowy rozładunek), kiedy w międzyczasie część towaru jest rozładowywana w Niemczech?
Czy podwykonawca (przewoźnik) może wystawić na firmę Wnioskodawcy faktury ze stawką 0% (na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23) mając takie dokumenty jak SAD EX, EX1, CMR?
Czy w przypadku dostawy towarów przez Kontrahentów na rzecz ich Odbiorców w Polsce z wykorzystaniem magazynów konsygnacyjnych (tzw. procedura call-off stock) usługi transportowe oraz usługi pomocnicze świadczone przez Spółkę na terenie Polski będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce?
Stawka podatku na świadczoną usługę w zakresie przyjęcia lądowego środka transportu, jego wyładunku lub załadunku oraz dla czynności dodatkowych związanych z ładunkami.
Miejsca świadczenia usług magazynowania i usług pomocniczych do usługi transportu wewnątrzwspólnotowego.
Czy Wnioskodawca dokonując transportu swoich wyrobów do kontrahenta litewskiego w ramach wewnatrzwspólnotowej dostawę towarów w sposób opisany we wniosku, świadczy usługi międzynarodowego transportu towarów, które są opodatkowane na Litwie, gdyż litewski kontrahent podał Wnioskodawcy swój numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od towarów i usług (zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy
Kiedy powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług? Jakie stawki VAT winny być zastosowane do poszczególnych etapów przewozu? Jeśli usługa nie podlega w części VAT i jest świadczona poza obszarem UE, to czy jej wartość należy wskazać w pozycji 21 deklaracji VAT-7 jako podwyższające wartość kwoty uprawniającej do zwrotu VAT-u?
Ponieważ przepisy VAT nie określają szczególnych wymagań dotyczących dokumentowania usług transportu wewnątrzwspólnotowego, to czy do prawidłowego udokumentowania tej usługi transportu towarów wystarczająca jest faktura VAT oraz uzyskanie potwierdzenia nadania numeru VAT nabywcy w kraju członkowskim?
Czy firma transportowa świadcząca usługę dotyczącą eksportu towarów na trasie Polska Słowacja (skład celny) winna obciążyć Wnioskodawcę podatkiem od towarów i usług stosując stawkę:
Czy usługę transportową wykonaną na trasie Niemcy Polska, na zlecenie kontrahenta rosyjskiego mającego siedzibę w Rosji, można uznać za usługę transportu międzynarodowego?
Dokonujemy transportu międzynarodowego z terytorium kraju (miejsce wyjazdu) do miejsca przeznaczenia poza terytorium Wspólnoty. Czynność ta podlega stawce 0% pod warunkiem posiadania następujących dokumentów: listu spedytorskiego CMR, dok. SAD, faktury zakupowej od przewoźnika. Czy brak jakiegokolwiek z ww. dokumentów powoduje konieczność opodatkowania stawką 22%? Czy po skompletowaniu wszystkich dokumentów
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług związanych z przewozem osób do innych krajów Unii Europejskiej. Przewóz jest przeprowadzany mikrobusami - ilość miejsc z kierowcą wynosi 9. Pojazdy nie spełniają wymogów wymogów, by można je było zaliczyć do pojazdów ciężarowych lub o charakterze specjalnym i odliczyć podatek VAT z tyt. zakupionego do nich paliwa.Czy w związku
Strona świadczy na rzecz krajowych podmiotów usługi wynajmu autobusu wraz z kierowcą do przewozu osób na okazjonalne (wycieczkowe) przejazdy do Niemiec, Słowacji i Czech. Wynajmujący ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania kierowcy oraz inne opłaty. Zdarzają się przypadki zakupu paliwa do autokaru poza terytorium RP. Za paliwo płaci kierowca otrzymując paragon. Paragon przelicza się na złotówki i
jak powinna być wystawiona faktura VAT w przypadku świadczenia na rzecz polskich podatników usług przewozu osób do innych państw Unii Europejskiej
Czy ma prawo do zastosowania preferencyjnej w wysokości 0 % w przypadku świadczenia usługi transportu towarów na terenie Polski polegającej na dowozie ich do portu morskiego lub do magazynów zbiorczych na zlecenie spedytora wykonującego usługi spedycji międzynarodowej tych towarów?
Podatnik wystąpił z zapytaniem czy podlega ewidencjonowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrujacej obrót uzyskany z tytułu transportu osób w kraju oraz na terenie innych krajów Unii Europejskiej.
Czy konieczne jest opodatkowanie usługi transportowej wykonywanej na terytorium jednego kraju dla kontrahenta zagranicznego, jeżeli przedmiotem jest ładunek podlegający obróbce na terenie kraju i dalszemu przewozowi poza granice ale przez innego kontrahenta?
Czy firma jako podatnik VAT może stosować stawkę 0 % w fakturach wystawionych spedytorowi za wykonanie usługi przewozu na terenie kraju w oparciu o krajowy list przewozowy i traktować je jako część składową usługi transportu międzynarodowego na podstawie kopii morskiego listu przewozowego tzn. konosament?
W jaki sposób należy dokonać rejestracji w krajach Wspólnoty w przypadku świadczenia usług wewnątrzwspólnotowego transportu osób i w jaki sposób fakturować ww. usługi wykonywane poza granicami kraju?