Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.474.2020.1.PJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.474.2020.1.PJ
Mając na uwadze, że Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz podmiotu, który jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy to miejsce świadczenia usług będzie określone na podstawie zasady ogólnej wynikającej z art. 28b ustawy tj. będzie nim miejsce siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy terytorium Republiki Federalnej Niemiec. Wobec powyższego usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce.
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 lipca 2020 r. (data wpływu 7 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług rozładunkowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 sierpnia 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia usług rozładunkowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest spółką cywilną, przeważającą działalnością jednostki jest działalności usługowa wspomagającą transport lądowy.
Wnioskodawca świadczy na rzecz niemieckiego kontrahenta usługi dźwigowe nie związane z działalnością budowlaną wykonywane za pomocą dźwigów samojezdnych wraz z obsługą specjalistycznie wykwalifikowanego pracownika, pojazdy te poruszają się po drogach publicznych samodzielnie i podlegają rejestracji jako samochód specjalny. Ale nie jest to pojazd wykorzystywany do transportu osób i towarów, natomiast służy do prac montażowych, przeładunkowych i rozładunkowych po jego unieruchomieniu i ustabilizowaniu. Urządzenie dźwigowe jest zamontowane na podwoziu samochodu ciężarowego a stabilizacji żurawia względem podłoża służą wysuwane na miejscu pracy podpory boczne, które stanowią część składową maszyny. Firma niemiecka będąca firmą spedycyjną zleca wykonanie rozładunku wagonów firmie Zainteresowanego na terenie (...) znajdującej się w Polsce, ładunki te przybyły dla (...) za pośrednictwem transportu kolejowego (...). W wagonach dostarczane są pojazdy dla (...), kontenery, (...), zaopatrzenie. Usługi rozładunków świadczone są na podstawie zlecenia otrzymywanego drogą e-mailową od firmy spedycyjnej. Firma Zainteresowanego dysponuje oświadczeniem niemieckiej firmy, z której wynika, że rozładunek wykonywany przez jego firmę dla firmy niemieckiej jest elementem usługi transportowej. Po wykonaniu usługi Wnioskodawca wystawia fakturę dla niemieckiego kontrahenta nie naliczając podatku VAT i umieszczając adnotację, że podatek VAT rozlicza nabywca usługi traktując daną usługę jako usługę pomocniczą do usługi transportowej, a w treści usługi pisząc usługa dźwigowa. Usługi rozładunku są usługami wykonywanymi doraźnie.