Wspólnotowe swobody świadczenia usług medycznych - szansa dla pacjentów i przedsiębiorców
Jaka jest szansa dla polskich przedsiębiorców we wspólnotowych zasadach? Czy na integracji skorzystają pacjenci i firmy medyczne?
Jaka jest szansa dla polskich przedsiębiorców we wspólnotowych zasadach? Czy na integracji skorzystają pacjenci i firmy medyczne?
Sejm 2 lipca 2004 r. uchwalił ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, często określaną jeszcze w trakcie prac legislacyjnych nową konstytucją dla firm. Wprowadziła ona wiele nowych uregulowań m.in. dotyczących rejestracji przedsiębiorców, kontroli służb publicznych i spraw podatkowych.
Czy w świetle zapisów art. 5 i art. 13 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czy mogę prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (czyli nie stosować przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości).
Czy (pomimo bycia osobą zagraniczną) w celu ustalenia zobowiązań podatkowych związanych z prowadzoną w Polsce działalnością gospodarczą Wnioskodawca może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?
możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów
Czy pożyczka udzielona zagranicznym spółkom na działalnośc gospodarczą jest zwolniona z PCC?
Czy w przypadku przekształcenia wspólnego wpisu małżonków do ewidencji działalności gospodarczej w dwa odrębne, możliwe jest kontynuowanie rozlicznia podatku VAT przez tego z małżonków, który był dotychczas zarejestrowany do podatku VAT, jeżeli forma prowadzonej działalności nie zostanie zmieniona?
Pomimo, że ustawa o terminach zapłaty obowiązuje od 2004 r., redakcja Mk wciąż otrzymuje pytania o zasady jej stosowania. W artykule wyjaśniamy wątpliwości, z jakimi najczęściej zwracają się do nas Czytelnicy.