Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-02

Wspólnotowe swobody świadczenia usług medycznych - szansa dla pacjentów i przedsiębiorców

Jaka jest szansa dla polskich przedsiębiorców we wspólnotowych zasadach? Czy na integracji skorzystają pacjenci i firmy medyczne?

Tomasz L. Krawczyk
prawo.autorzy@infor.pl
współpracownik E-konsulting.pl i euro align.
info@e-konsulting.pl lub info@euroalign.pl.
Podstawowe zasady prawa wspólnotowego z pozoru brzmią bardzo banalnie i prosto. Jednakże ich bardziej dogłębne implikacje mogą okazać się znamienne zarówno dla ogółu społeczeństwa, jak i dla przedsiębiorców. Sytuacja taka wynika przede wszystkim z tego, iż swobody te coraz częściej wkraczają w obszary, które w powszechnej opinii są domeną państwa. Jednym z takich obszarów są usługi ochrony zdrowia.
Swobody wspólnego rynku
Spośród podstawowych swobód wspólnego rynku tylko niektóre zdecydowanie wkroczyły w obszar gwarantowanych przez państwo usług medycznych. Swobodami tymi są swoboda świadczenia usług i swoboda przepływu towarów. Traktat Ustanawiający Wspólnotę Europejską (TWE) zapewnia swobodę świadczenia usług, jak również zakazuje wszelkich form dyskryminacji ze względu na narodowość podmiotu zamierzającego świadczyć usługi na rzecz obywateli czy przedsiębiorstw w innym państwie członkowskim.
Z kolei zasada swobody przepływu towarów stanowi, że wszelkie ograniczenia w wymianie towarowej pomiędzy państwami członkowskimi są zakazane. Zakaz obejmuje cła i wszelkie środki posiadające podobny skutek. Poza tym uznano, że produkty wytworzone lub wprowadzone do obrotu zgodnie z prawem jednego państwa członkowskiego mogą być przedmiotem swobodnego obrotu we wszystkich innych państwach członkowskich. Każdy przepis prawny państwa członkowskiego, który mógłby pośrednio lub bezpośrednio, obecnie lub w przyszłości stanowić ograniczenie w stosunku do handlu wewnątrzwspólnotowego, uznawany jest za naruszający zasadę swobody przepływu towarów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00