Kiedy zaewidencjonować w pkpir opłatę skarbową
Już za kilka miesięcy najmniej zarabiający pracownicy będą musieli zapłacić równowartość swojej pensji, jeśli zechcą wnieść do sądu pracy pozew, w którym będą dochodzili sprawiedliwości po bezprawnym zwolnieniu. A to z powodu rekordowo rosnącego wynagrodzenia minimalnego
Były zleceniobiorca wystąpił do nas z powództwem o zapłatę wynagrodzenia. W pozwie nie było informacji, o jaką wysokość wynagrodzenia chodzi, brutto czy netto. W wyniku negocjacji postanowiliśmy zawrzeć ze zleceniobiorcą ugodę pozasądową. W ugodzie zobowiązaliśmy się do zapłaty zaległego wynagrodzenia w wysokości zgodnej z żądaniem pozwu. Podaną w nim kwotę rozumiemy jako brutto i wypłaciliśmy tej
Jestem poszkodowanym w sprawie Amber Gold. Zaproponowano mi odpłatne przyłączenie się do pozwu zbiorowego. Czy warto to zrobić? Dowiedziałem się o ogłoszeniu upadłości tej firmy. Jakie działania powinienem wykonać, by odzyskać wpłacone kwoty?
Pozew złożony przez pracownika przeciwko pracodawcy jest często elementem sporu, w którym wzajemne roszczenia wobec siebie zgłaszają obie strony stosunku pracy. Fakt, że pracownik pierwszy zdecydował się na wszczęcie procesu przed sądem, nie oznacza, że pracodawca musi czekać z dochodzeniem swoich roszczeń do zakończenia tego postępowania lub inicjować drugi proces.
Jak wynika z praktyki gospodarczej, uruchomienie e-sądu okazało się prawdziwą rewolucją i największym sukcesem wymiaru sprawiedliwości do tej pory. E-sąd w Polsce zaczął działać w połowie stycznia 2010 r. i został powołany w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. E-sąd w Lublinie zajmuje się rozpatrywaniem najprostszych pozwów z całej Polski o zapłatę w trybie upominawczym. Warto dodać
Czy dla spełnienia wymogu oznaczenia w pozwie adresu siedziby spółki prawa handlowego, jako strony postępowania, wystarczające jest wskazanie adresu oddziału tej spółki ujawnionego w Krajowym Rejestrze Sądowym?
Jeden z klientów mojej firmy zalegał z zapłatą za wykonane usługi. Ponieważ wezwania do zapłaty nie przynosiły żadnego skutku, postanowiłem wnieść pozew do sądu. Po upływie dwóch tygodni dłużnik zjawił się i wpłacił całą należność. Czy w takiej sytuacji powinienem cofnąć złożony pozew? Czy w ogóle istnieje taka możliwość? Czy odzyskam kwotę składającą się na wpis sądowy?
Postępowanie nakazowe jest bardzo korzystną formą uzyskania wyroku sądowego, jak również pozwala na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Koniecznym warunkiem do złożenia pozwu jest dołączenie do niego dowodu stanowiącego o bezsprzeczności należności. Może nim być: dokument urzędowy, zaakceptowany przez dłużnika rachunek, wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu.
Mój kontrahent zalegał z płatnościami, wobec czego wystąpiłem do sądu z pozwem. Na wieść o tym, że skierowałem sprawę do sądu, dłużnik niemal natychmiast zapłacił mi zaległą kwotę, z czego się bardzo cieszę. Niestety, uiściłem już wpis od pozwu, co przy kwocie 44 000 złotych stanowi niemałą kwotę. Czy mogę wycofać pozew bez żadnych ujemnych konsekwencji i jednocześnie odzyskać wpłacone pieniądze?
Skierowałem pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Niestety, sąd po rozpatrzeniu sprawy wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Proszę wyjaśnić, dlaczego sąd tak postąpił.
W sierpniu br. pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę. W wypowiedzeniu umowy o pracę nie została zamieszczona informacja o możliwości odwołania się przeze mnie do sądu pracy. O możliwości złożenia powództwa o przywrócenie mnie do pracy dowiedziałem się od inspektora Państwowej Inspekcji Pracy we wrześniu. Dowiedziałem się też o 14-dniowym terminie do złożenia tego powództwa. Czy pomimo przekroczenia