Czy należy wypłacić odprawę pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej
W zakresie zwolnienia od opodatkowania w ramach art. 21 ust. 1 pkt 46c.
Ustawa o obronie Ojczyzny zapewnia ochronę trwałości stosunku pracy osobom powołanym do pełnienia służby wojskowej. Ochrona ta polega na zakazie rozwiązywania lub wypowiadania umów o pracę przez pracodawcę. Ochrona trwałości stosunku pracy obejmuje także małżonka żołnierza odbywającego obowiązkową zasadniczą służbę wojskową.
Prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej bez względu na uzyskany przez uczące się dziecko żołd.
Od 23 kwietnia 2022 r. obowiązuje ustawa o obronie Ojczyzny. Obejmuje ona ochronę przed zwolnieniem z pracy pracowników powołanych do pełnienia zasadniczej służby wojskowej. Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania go do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, zobowiązany jest zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym.
Zwolnienie z opodatkowania należności zagranicznej wypłacanej z tytułu pełnionej poza granicami Polski służby wojskowej.
Uznano, że dopóki istnieje możliwość zastosowania przepisu do zdarzeń przeszłych, obecnych lub przyszłych, dopóty funkcjonuje on w systemie prawa.
Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.
Czy należność zagraniczna wypłacana żołnierzom zawodowym pełniącym służbę poza granicami państwa, jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dodatek za rozłąkę wypłacany żołnierzom zawodowym może być wolny od podatku dochodowego tak jak dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym do wysokości diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej
Na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Generalnego Wnioskodawca pełni służbę poza granicami państwa w strukturach dowodzenia NATO i służba ta służy wzmocnieniu sił państw sojuszniczych współpracujących w ramach NATO, należy uznać, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należności zagranicznej
Na podstawie rozkazu Szefa Sztabu Generalnego Wnioskodawca pełni służbę poza granicami państwa w strukturach dowodzenia NATO i służba ta służy wzmocnieniu sił państw sojuszniczych współpracujących w ramach NATO, należy uznać, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należności zagranicznej
Należy zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należności zagranicznej otrzymanej w związku z pełnieniem służby poza granicami państwa w okresie od 01 grudnia 2004 r. do 31.07.2007 r.
PIT - w zakresie zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia pobieranego przez żołnierza zawodowego pełniącego służbę poza granicami kraju
PIT - w zakresie zwolnienia z opodatkowania należności zagranicznej wypłacanej żołnierzowi zawodowemu
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych należności zagranicznej wypłacanej żołnierzowi zawodowemu pełniącemu służbę poza granicami kraju, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jeśli do dnia 20 stycznia 2010 roku wnioskodawca złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze sposobu opodatkowania, o którym mowa w art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym /t. j. Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm./ w sposób określony w art. 30c od osób fizycznych, to czy w opisanej przez wnioskodawcę sytuacji ma zastosowanie art. 9a ust
Należność zagraniczna, którą Wnioskodawca, jako żołnierz zawodowy, otrzymywał z tytułu pełnienia służby poza granicami państwa w okresie od 01.09.2005 r. do 31.08.2008 r. jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Czy Wnioskodawca spełnia przesłanki do skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego części przychodu ze stosunku pracy za rok 2008 w wysokości równowartości 30% diety za każdy dzień pobytu za granicą, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?