Interpretacja indywidualna z dnia 12 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.130.2024.1.MN
Opodatkowanie wynagrodzenia zmiennego naliczanego w oparciu o zysk spółki.
Możliwość zastosowania przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy podwyższonych kosztów uzyskania przychodu wynikających z art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT związanego z realizacją projektu.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zryczałtowanego ekwiwalentu na pokrycie kosztów dostosowania miejsca zamieszkania do świadczenia pracy zdalnej i zakupu materiałów potrzebnych do jej wykonywania.
Pracownicy pracujący zdalnie powinni mieć stanowisko pracy zorganizowane zgodnie z przepisami bhp. W sytuacji gdy praca zdalna ma polegać na wykonywaniu pracy biurowej, wówczas należy przyjąć, że obowiązkiem pracodawcy jest zorganizowanie stanowiska pracy na takich samych zasadach jak w przypadku telepracy. Zatem właściwe wyposażenie stanowiska pracy pracownika pracującego zdalnie powinno więc uwzględniać
Dotychczas w przepisach prawa nie było uregulowane wykorzystanie monitoringu wizyjnego w zakładzie pracy. Potrzeba dostosowania przepisów krajowych do obowiązującego RODO zobligowało polskiego ustawodawcę do unormowania tego obszaru.
Organy podatkowe, zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, uważają, że finansowanie przez pracodawców noclegów pracowników (niebędących w podróży służbowej) nie jest przychodem tych pracowników opodatkowanym PIT. Ta teza dotyczy sytuacji gdy te noclegi są związane z wykonywaniem przez pracowników pracy w miejscu i w czasie wskazanym przez pracodawcę. Takie
Pracownik, który ma być delegowany do pracy z Polski do Unii Europejskiej, powinien mieć ustalone w umowie o pracę miejsce pracy w kraju, w którym ma wykonywać pracę. Trzeba mu również zapewnić warunki zatrudnienia nie gorsze niż w państwie, do którego został skierowany, m.in. w zakresie minimalnych okresów odpoczynku, minimalnego wymiaru urlopu wypoczynkowego czy minimalnych stawek wynagrodzenia.
w zakresie braku obowiązku składania informacji CIT-ST wraz załącznikiem CIT-ST/A
Firma ma siedzibę we Wrocławiu. W związku z rozwojem sieci sprzedaży musimy teraz zatrudnić handlowca, który będzie operował w centralnej Polsce. Jak mamy mu określić miejsce pracy?
Czy wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika od Pracodawcy z tytułu organizowanego przez niego przewozu do i z miejsca pracy, o którym mowa w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, w części finansowanej przez Pracodawcę, podlega zwolnieniu z opodatkowania przewidzianemu w art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie, czy na podstawie art. 31 ww. ustawy
Obowiązek składania informacji w celu ustalenia dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie obowiązku składania informacji CIT-ST.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Podatek dochodowz od osób prawnych w zakresie obowiązku sporządzania informacji CIT-ST oraz CIT-ST/A.
Coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie systemu okresowych ocen pracowników. Na podstawie wyników tych ocen pracodawcy jest łatwiej podjąć decyzje personalne. Okresowe oceny pracowników mogą także wspomóc rozporządzanie środkami na wynagrodzenia czy dodatkowe świadczenia dla zatrudnionych.
Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy. Jeżeli pracodawca nie wywiąże się z tego obowiązku, pracownik ma prawo - po uprzednim poinformowaniu pracodawcy - powstrzymać się od wykonywania pracy i opuścić swoje stanowisko pracy do czasu zapewnienia mu właściwych warunków pracy.
W dziale sprzedaży zatrudniamy 4 pracowników. 13 lutego pracownicy odmówili wykonywania pracy, twierdząc, że w pomieszczeniu, w którym pracują, jest za zimno - temperatura wynosiła 10oC. Pracownicy poinformowali nas o zaistniałej sytuacji telefonicznie i opuścili miejsce pracy (nie posiadamy innego pomieszczenia, do którego pracownicy mogliby się udać, aby wykonywać swoje obowiązki służbowe). 14 lutego
Pracodawca nie może ustalać miejsca pracy jako pewnego obszaru pracownikom innym niż pracownicy "mobilni", np. handlowcy, serwisanci.
Jaki jest sposób liczenia 183 dni w dwunastomiesięcznym okresie pobytu pracownika w Niemczech i jaki okres przerwy w jego pobycie w Niemczech powoduje, że rozpoczyna mu się liczenie na nowo 183 dni pobytu oraz nowego 12 miesięcznego okresu od którego jest uzależnione odprowadzanie podatku do urzędu skarbowego w Niemczech?