Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.1203.2021.1.KF
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zryczałtowanego ekwiwalentu na pokrycie kosztów dostosowania miejsca zamieszkania do świadczenia pracy zdalnej i zakupu materiałów potrzebnych do jej wykonywania.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą zryczałtowanego ekwiwalentu na pokrycie kosztów dostosowania miejsca zamieszkania do świadczenia pracy zdalnej i zakupu materiałów potrzebnych do jej wykonywania. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca, (…) Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) jest podmiotem mającym siedzibę na terytorium Polski i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka świadczy wysokiej jakości usługi z zakresu (…).
Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę i jest z tego tytułu płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Pracownicy zatrudnieni przez Spółkę, co do zasady, wykonują swoje zadania stacjonarnie w biurze wynajmowanym przez Spółkę.
W związku z wprowadzeniem na terytorium Polski stanu epidemii wywołanej przez wirusa COVID-19, Spółka zaleciła większości pracownikom pracę poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna) tj. w trybie tzw. home office. Podstawę prawną dla takiej decyzji stanowiły przepisy Ustawy COVID (Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych Dz.U.2021.2095, tekst jednolity z 22.11.2021 r.).
Zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy COVID, w celu przeciwdziałania COVID-19, pracodawca ma możliwość polecenia wykonywania, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie opracę poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych. Z kolei na podstawie art. 3 ust. 4 Ustawy COVID, wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy.