Kiedy korygować WNT w związku ze skorzystaniem ze skonta
Moment uwzględnienia skonta w podstawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w związku z udzielonym skontem.
Udzielenie dodatkowego rabatu potransakcyjnego przy czynnościach realizowanych pomiędzy kontrahentami krajowymi jest dokumentowane fakturą korygującą. Obowiązek sporządzenia korekty oraz termin jej rozliczenia przez sprzedawcę i nabywcę wynikają wprost z przepisów ustawy o VAT. Nie ma natomiast analogicznych regulacji dotyczących transakcji przeprowadzanych z kontrahentami zagranicznymi. Pewne problemy
Skonto jest rodzajem rabatu - procentowym obniżeniem ceny związanym z warunkami płatności za dostawę towarów lub wykonanie usługi. Jest przyznawane w związku z zapłatą dokonaną we wcześniejszym, wskazanym przez sprzedawcę terminie. Choć jest to popularna forma zachęcania nabywców do szybszej zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi, to jej stosowanie nie jest pozbawione wątpliwości związanych
Termin rozliczenia faktury korygującej przez sprzedawcę jest uzależniony od tego, kiedy uzyska potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę. Jest to zasada, od której istnieją liczne wyjątki. Gdy potwierdzenie nie jest konieczne, termin rozliczenia jest uzależniony od tego, kiedy powstała przyczyna wystawienia takiej faktury.
Ustalenie podstawy opodatkowania w fakturze dokumentującej sprzedaż wyrobów z uwzględnieniem skonta udzielonego w tytułu wcześniejszej lub terminowej zapłaty.
Prawo do obniżenia podstawy opodatkowania na fakturze dokumentującej dostawę o kwotę skonta z tytułu wcześniejszej zapłaty.
Prawo do pomniejszenia obrotów o kwoty rabatu na podstawie pisemnego zobowiązania kontrahenta do zapłaty wynagrodzenia.
prawo do obniżenia podstawy opodatkowania o kwotę rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty w oparciu o pisemne zobowiązanie kontrahenta do terminowej zapłaty
Gdy płacimy regularnie, niemiecki kontrahent udziela nam 3% skonta. Ponieważ płatności uiszczane są w miesiącu dokonania dostawy, WNT rozliczamy od kwoty zmniejszonej o skonto. Kontrahent nie wystawia nam faktury korygującej, bo twierdzi, że nie ma takiego obowiązku. W trakcie kontroli zakwestionowano nam taki sposób postępowania, uznając, że brak faktury korygującej od kontrahenta pozbawia prawa do
Za jaki okres w deklaracji VAT-7 należy rozliczyć (zmniejszyć podstawę opodatkowania) skonto dotyczące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów oraz jaki zastosować kurs waluty
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość powyższego prawa użytkowania wieczystego, nabytego nieodpłatnie jest przychodem, a jeżeli tak, to czy mieści się w dochodzie zwolnionym z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
W sytuacji natomiast, gdy wynagrodzenie dostawcy będzie mogło zostać pomniejszone o uzgodnione skonto, podstawę opodatkowania stanowić będzie, zdaniem Spółki, kwota jaką będzie faktycznie obowiązana zapłacić na rzecz kontrahenta, pomimo, iż zagraniczny kontrahent nie wystawi z tego tytułu faktury korygującej.
Czy w przypadku, gdy na fakturze widnieje zapis o warunkach i wysokości udzielonego skonta, podstawa wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinna być pomniejszona o wysokość udzielonych skont, również w przypadku, gdy sprzedawca nie wystawi faktury korygującej ?
Spółka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z prośbą o rozstrzygniecie kwestii czy prawidłowo postępuje przy wystawianiu faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub import usług, przyjmując jako podstawę opodatkowania wartości wyrażone w złotych polskich podane na fakturze zagranicznej.
W rozliczeniu za jaki miesiąc w deklracji VAT-7 powinien zostać wykazany VAT należny i naliczony z tytułu noty kredytowej/przyznanego skonta. W którym kwartale w informacji podsumowującej VAT-UE należy wykazać obniżenie wartości wewnątrzwspólnotowego nabycia z tytułu otrzymanej noty/przyznanego skonta.
Czy w przypadku otrzymania skonta (za terminową zapłątę) od kontrahenta unijnego, podstawę opodatkowania należy obniżyć o jego wysokość?
Wątpliwości podatnika dotyczą terminu zmniejszenia podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w sytuacji, gdy spółka skorzysta z udzielonego skonta, a kontrahent nie wystawi faktury korygującej.
Zapytanie dotyczy uwzględnienia skonta w podstawie opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów oraz wykazania w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE wartości zastosowanych skont.
Pytanie podatnika dotyczy możliwości dokonania pomniejszenia podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia o otrzymane skonto, w stanie prawnym po nowelizacji ustawy od podatków i usług tj. od dnia 1.06.2005 r.
Pytanie podatnika dotyczy możliwości dokonania pomniejszenia podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia o otrzymane skonto w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31.05.2005 r.
Spółka dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia, z tytułu dokonania płatności w terminie określonym na fakturze otrzymuje obniżkę ceny towaru1) Czy uzyskane skonta stanowią zmniejszenie obrotu ? 2) W jaki sposób należy rozliczać i dokumentować fakt uzyskania skonta od dostawcy towarów w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia, jeżeli dostawca nie wystawia faktury korygującej dokumentującej
Podatnik sformułował następujące pytania:1. Czy w związku ze zmniejszeniem należności za dostawę objętą daną fakturą o kwotę tzw. skonta ma prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę skonta przed otrzymaniem faktury korygującej? 2. Czy brak korekty faktury z której należność została pomniejszona o skonto pozbawia podatnika prawa do zmniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę skonta? 3. Czy