Jak naliczyć odpis na ZFŚS dla nauczyciela, który przeszedł na emeryturę i wrócił do pracy w tej samej szkole
Nauczyciel przeszedł na emeryturę i podjął pracę jako nauczyciel w tej samej szkole. Jak naliczyć odpis na ZFŚS?
Nauczyciel przeszedł na emeryturę i podjął pracę jako nauczyciel w tej samej szkole. Jak naliczyć odpis na ZFŚS?
Chciałabym uzyskać informację w kwestii podatku od pomocy zdrowotnej dla nauczycieli będących na emeryturze (pobierających emeryturę) pracujących w dalszym ciągu w jednostce feryjnej art. 72 ust. 4 KN. Czy w tym przypadku powinien być odprowadzony podatek dochodowy, czy będzie można zastosować zwolnienie przedmiotowe wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o PIT?
Obowiązki podatkowe jakie ciążą na Gminie w związku z wypłatą nauczycielom, nauczycielom emerytom i nauczycielom pobierającym świadczenia kompensacyjne świadczeń zdrowotnych.
Nauczyciel szkoły podstawowej przeszedł w 2023 r. na emeryturę. Następnie został zatrudniony na umowę o pracę w tej samej placówce i pracował do 21.06.2024 r. Osoba ta otrzymała w marcu pomoc finansową z ZFŚS jako, że jest pracownikiem szkoły oraz w lipcu będzie wypłacone dla niej świadczenie urlopowe. Czy po przejściu na emeryturę były pracownik nadal jest uprawniony do korzystania z funduszu świadczeń
Nauczyciel był zatrudniony na podstawie mianowania i z dniem 24 lutego 2023 r. rozwiązał umowę i przeszedł na emeryturę. Następnie został zatrudniony (już jako emeryt) na czas określony od 1 marca 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. Jaki okres należy wziąć pod uwagę do obliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczyciela za 2023 r.? Czy liczymy tylko czas do przejścia na emeryturę, czy cały okres zatrudnienia
Zatrudniam nauczyciela emeryta, który po złożeniu stosownego wniosku otrzyma jednorazową pomoc zdrowotną. Kwota zostanie wypłacona z konta 3020 - "pomoc zdrowotna dla nauczycieli", a nie z ZFŚS. Czy wobec powyższego od przyznanej kwoty należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy?
W zakresie skutków podatkowych wypłaty emerytowanej nauczycielce zatrudnionej wcześniej w innej szkole zapomogi pieniężnej.
Zmiany w przepisach wprowadzone przez Polski Ład wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. Przewidują one m.in.: podwyższenie do 30 000 zł rocznej kwoty wolnej od podatku, wprowadzenie nowej skali podatkowej, nowego limitu dla I progu podatkowego i kwoty zmniejszającej miesięczne zaliczki na podatek dochodowy oraz dodatkowego odliczenia od podatku a także likwidację odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne
Podleganie opodatkowaniu sprzedaży działek.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w dacie wypłaty corocznych wypłat ekwiwalentu barbórkowego
opodatkowania emerytury polskiej otrzymywanej przez rezydenta Czech
Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia reguluje nie tylko sytuację prawną osób zatrudnionych, ale również dotyczy sytuacji emerytów i uczniów.
Jestem emerytem. Chcę otworzyć działalność gospodarczą (jednoosobowo). Czy będę musiał odprowadzać składki do ZUS z tytułu prowadzonej działalności? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i z jaką częstotliwością? Jaka jest tego podstawa prawna? - pyta Czytelnik z Gliwic.
Emeryci lub renciści oraz osoby niepełnosprawne, uzyskujące dodatkowe przychody z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, nie muszą opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Ustawa z dnia 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. z 2002 r. nr 4, poz. 34), zmieniła przepisy: • ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 1994 r. nr 54, poz. 254 z późn. zm.
Zajmuję się sprawami kadrowo-płacowymi w szkole. Mam wątpliwości w kwestii uprawnień przysługujących byłym pracownikom (nauczycielom) - emerytom i rencistom. Czy jest dopuszczalne przyznawanie na różnych zasadach świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w szkole czynnym zawodowo nauczycielom oraz byłym pracownikom - emerytom? Czy możemy wymagać od emerytów - byłych pracowników przedłożenia
Jestem pracodawcą i zawarłem umowę o pracę z osobą, która ma ustalone prawo do emerytury. Oprócz tego chcę z tym pracownikiem zawrzeć umowę o dzieło. Czy z tytułu tej umowy powinienem odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Nadmieniam, że osobie tej nie jest wypłacana emerytura, gdyż emeryt uzyskuje z tytułu stosunku pracy przychody przekraczające 130% przeciętnego miesięcznego
W numerze 41 „Prawa Przedsiębiorcy” omówiony został pobór zaliczek przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. W niniejszym artykule przedstawiamy zasady samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek przez podatników.