Wszystkie rafy rządowej strategii
Przyjęta strategia migracyjna nie uzyskała akceptacji całego rządu. Wątpliwości dotyczące projektu mają też eksperci
Przyjęta strategia migracyjna nie uzyskała akceptacji całego rządu. Wątpliwości dotyczące projektu mają też eksperci
Nie zamierzam usprawiedliwiać próby zawieszenia prawa do azylu. Humanitaryzm uważam za wartość fundamentalną – mówi DGP prof. Jan Brzozowski, współautor raportu, na podstawie którego rząd przygotował projekt strategii migracyjnej
Prof. dr hab. Izabela Grabowska: Integracja to nie jest proces jednostronny, ale taki, który zobowiązuje obie strony. To jest oczywiście proces asymetryczny – mamy większość i mniejszość. Ale nie możemy oczekiwać, że ktoś przyjedzie i wyłącznie dostosuje się do tego, co jest. Musimy dostosować się do siebie wzajemnie, także szanując pewną swoją odrębność
Jednym z rozwiązań, które mają sprzyjać swobodzie przepływu pracowników na terytorium UE, jest koordynacja regulacji krajowych dotyczących zabezpieczenia społecznego. Regulacje unijne z tego zakresu nie eliminują różnic istniejących pomiędzy systemami zabezpieczenia społecznego poszczególnych państw członkowskich co do warunków przyznawania świadczeń dla osób ubezpieczonych.
Obywatelstwo UE ma dodatkowy charakter w stosunku do krajowego. Przepisy unijne wiążą z nim określone prawa, w tym osobiste i podstawowe prawo osoby do swobodnego przemieszczenia się i przebywania na terytorium państw członkowskich.
Dziecku obywatela państwa UE, który pracuje lub pracował w innym kraju członkowskim, przysługuje prawo pobytu. To samo dotyczy drugiego z rodziców sprawującego faktyczną opiekę nad potomkiem. Nie muszą oni wykazywać posiadania wystarczających środków utrzymania ani ubezpieczenia zdrowotnego.