Czy odsetki od terminowych lokat bankowych uzyskiwane przez spółdzielnię mieszkaniową są zwolnione od podatku
Czy ustanowienie przez spółdzielnię odrębnej własności lokalu mieszkalnego (oraz udziału we współwłasności hali parkingowej) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Czy spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo wystawiania faktur VAT dla członków spółdzielni posiadających lokale użytkowe?
Spółdzielnia mieszkaniowa z powodu okresowych trudności finansowych zaciągnęła w banku kredyt. Jednocześnie spółdzielnia wynajęła wolne lokale użytkowe na prowadzenie działalności gospodarczej. Czy zobowiązania wobec banku (kredyt i odsetki) spółdzielnia może przenieść na najemców, obciążając ich zwiększonym czynszem, zwolnionym w tej części jako usługa finansowa z podatku VAT?
Jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskania przychodów, ale dokonywała ich umorzenia w ciężar funduszu zasobowego, nie jest możliwe dokonywanie amortyzacji podatkowej od samych nakładów poniesionych na ich ulepszenie. W takim wypadku nakłady na ulepszenie, podobnie jak środki trwałe, których dotyczą, powinny być umarzane w ciężar funduszu zasobowego. Takie
Odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych w spółdzielni mieszkaniowej, dokonywane od lokali użytkowych, mogą stanowić koszty podatkowe. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji ogólnej, której fragment przedstawiamy.
Konstytucja RP zapewnia każdemu obywatelowi nienaruszalność mieszkania oraz wskazuje, iż każdy ma prawo do własności. Podkreśla także, że władze publiczne są zobowiązane do prowadzenia polityki sprzyjającej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, a w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania