Jak obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej oraz za urlop opiekuńczy
Mam pytanie dotyczące pracownika przedszkola publicznego. Pracownica należy do Ochotniczej Straży Pożarnej i przyniosła zaświadczenie o pomocy w zwalczaniu skutków powodzi. W związku z tym nie świadczyła pracy przez 3 dni. Jak należy potraktować jej nieobecność? Czy może być ona potraktowana jako nieobecność usprawiedliwiona z prawem do wynagrodzenia?
Kalendarium wydarzeń czerwiec 2024 r.
Przed nami kolejne wybory. Tym razem wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do płatnego zwolnienia od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów. Oprócz tego mają prawo do bezpłatnych 5 dni wolnych od pracy.
Członek obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej będący pracownikiem ma prawo do zwolnienia od pracy w dniu głosowania i liczenia głosów oraz w dniu następnym z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Do skorzystania z tego przywileju przepisy wymagają uprzedzenia pracodawcy oraz dostarczenie mu zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność w pracy z powodu wykonywania zadań członka komisji.
Kalendarium wydarzeń październik 2023 r. Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy wskazującego, że uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego czy biblioteki w placówce, która zasadniczo jest nastawiona na handel, aby prowadzić działalność handlową w niedziele, stanowi obejście prawa. W wyroku z 13 września 2023 r. (sygn. akt III KK 155/23) Sąd Najwyższy wskazał, że zorganizowanie
Wybory do parlamentu odbędą się 15 października 2023 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, oraz dodatkowo do 5 dni wolnych od pracy.
Do art. 188 Kodeksu pracy dodano paragraf. Zatrudniamy pracownicę na umowę o pracę na pełen etat (dobowa norma 8 godz.) ale w związku z tym, że posiada znaczny stopień niepełnosprawności korzysta z 7 godz. pracy. Mamy pytanie dotyczące liczby godzin zwolnienia przysługujących jej na podstawie art. 188 Kodeksu pracy. Czy należy je przeliczyć proporcjonalnie?
Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. W takim przypadku pracodawca powinien zapewnić mu możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego i zwolnić go z całości lub z części dnia pracy, aby mógł uczestniczyć w zajęciach.
Pracownik może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Jeżeli pracodawca skieruje pracownika na naukę lub wyrazi zgodę na dokształcanie podjęte z inicjatywy zatrudnionego, powinien zapewnić mu możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego i zwolnić z całości lub części dnia pracy, żeby pracownik mógł uczestniczyć w zajęciach.
Mamy pracownika, który jest honorowym dawcą krwi. Nie jest jednak ozdrowieńcem po przebytym COVID-19. Czy w tej sytuacji należy mu się 1 czy 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu oddania krwi?
Podczas pandemii COVID-19 pracownikowi - honorowemu dawcy krwi przysługują 2 dni zwolnienia od pracy. Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Dodatkowym bonusem za oddawanie krwi i osocza jest możliwość skorzystania przez honorowych dawców krwi z ulgi podatkowej w zeznaniu rocznym PIT.
Od 26 stycznia 2021 r. obowiązują kolejne zmiany w ustawie o COVID-19. Podmioty uprawnione prowadzące działalność m.in. w zakresie produkcji filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych oraz działalność pochodną mogą do 15 marca 2021 r. wnioskować do ZUS o zwolnienie z opłacania składek ZUS. Ponadto pracownicy będący honorowymi dawcami krwi, także którzy oddali osocze po chorobie COVID-19, otrzymali
Dodatkowe uprawnienia mają zachęcić do oddawania krwi i osocza tzw. ozdrowieńców. Zyskają jednak również ci, którzy nie przeszli COVID-19
Wybory do parlamentu odbędą się 13 października 2019 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do 5 dni wolnych od pracy. Nie będzie im jednak przysługiwać za nie wynagrodzenie od pracodawcy.
Zatrudniamy pracownika, który jest członkiem obwodowej komisji wyborczej w wyborach do Sejmu i Senatu. W związku z pełnioną funkcją pracownik poprosił o udzielenie mu 2 dni wolnych od pracy 14 i 15 października 2019 r. Czy musimy udzielić mu takich dni wolnych po terminie wyborów? - pyta Czytelnik z Sieradza.
Pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy dla każdego pracownika. Może ją obecnie prowadzić zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Nie ma też przeszkód, żeby część dokumentacji prowadzić w formie papierowej, a resztę w formie elektronicznej.
Pracownik będzie honorowo oddawał krew. Twierdzi, że pracodawca ma obowiązek zwolnić go w tym celu z całego dnia pracy. Czy ma rację?