Interpretacja indywidualna z dnia 25 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.378.2024.1.RK
Powstanie przychodu w wyniku podwyższenia kapitału zapasowego.
Powstanie przychodu w wyniku podwyższenia kapitału zapasowego.
W zakresie ustalenia: 1. Czy Wnioskodawca prawidłowo definiuje pojęcie „wartość emisyjna” udziałów przydzielonych wspólnikom Spółki Przejmowanej - w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d w zw. z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT - jako odpowiadającą wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej przeniesionego na Spółkę Przejmującą w związku z planowanym połączeniem lub wartość wyższą, a więc wartość rynkową
1. Czy Wnioskodawca prawidłowo definiuje pojęcie „wartość emisyjna” udziałów przydzielonych wspólnikom Spółki Przejmowanej - w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 8d w zw. z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT - jako odpowiadającą wartości rynkowej majątku Spółki Przejmowanej przeniesionego na Spółkę Przejmującą w związku z połączeniem, 2. czy w przypadku przeprowadzenia połączenia Wnioskodawcy ze Spółką Przejmowaną
Skutki podatkowe zbycia Udziałów objętych za Aport.
Koszty uzyskania przychodu w związku ze zbyciem udziałów w spółce z o.o.
Dotyczy braku powstania przychodu z tytułu obniżenia kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej wszystkich udziałów.
Ustalenie momentu rozpoznania przychodu podatkowego i jego wysokości oraz prawa do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości emisyjnej udziałów wydanych przez Spółkę w zamian za aport wierzytelności, nie wyższej niż wartość rynkowa przedmiotu aportu.
Skutki podatkowe z tytułu obniżenia udziału kapitałowego przez Spółkę w Spółce komandytowej bez dokonania wypłaty wynagrodzenia na pokrycie strat z lat ubiegłych spółki komandytowej.
Czy nadwyżka wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego ponad wartość wydanych udziałów, przekazana na fundusz zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podwyższającej kapitał, skutkowała będzie dla tej spółki powstaniem przychodu podatkowego w wysokości tej nadwyżki?
Czy nadwyżka wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego ponad wartość wydanych udziałów, przekazana na fundusz zapasowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podwyższającej kapitał, skutkowała będzie dla tej spółki powstaniem przychodu podatkowego w wysokości tej nadwyżki
Korekta dotycząca wielkości i wartości nabytych w spadku przedmiotów pozostanie bez wpływu na Pani prawo do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Czy w przypadku zbycia przedmiotu Aportu, Wnioskodawca będzie uprawniony do uwzględnienia w kosztach podatkowych wartości emisyjnej (tj. wartości obejmującej wartość nominalną udziałów oraz agio) czy też wartości nominalnej udziałów wydanych X w zamian za Aport.
Czy jako koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży udziałów w spółce przekształconej X z o.o. (powstałej z przekształcenia X sp. z o.o. sp.k.), Wnioskodawca może ująć kwotę stanowiącą określony procent odpowiadający jego udziałowi w wartości majątku (kapitału własnego) spółki komandytowej wycenionego na potrzeby przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z o.o.?
Odpłatne zbycie garażu, otrzymanego w darowiźnie, oraz lokalu mieszkalnego nabytego częściowo po odkupieniu udziału od partnera.
Sposób ustalenia wartości udziałów w Spółce PL, które otrzyma Wnioskodawca w wyniku Likwidacji dla celów polskiej ewidencji rachunkowej, o której mowa w art. 9 ust. 1 Ustawy o CIT wymaganej na potrzeby ustalenia dochodu z ewentualnego zbycia udziałów w Spółce PL przez Wnioskodawcę w przyszłości
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Czy w wyniku opisanego objęcia udziałów w Spółce B następującego w wyniku wniesienia do Spółki B wkładu niepieniężnego po stronie Wnioskodawcy wystąpi przychód w wysokości odpowiadającej wartości nominalnej objętych udziałów?
w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji odpłatnego zbycia udziałów otrzymanych w drodze transakcji wymiany udziałów.
Czy przy objęciu Udziałów w zamian za aport Aktywów przychodem u poszczególnych Wnioskodawców jest wartość nominalna Udziałów objętych przez nich w zamian za aport?
możliwość uznania za koszty uzyskania przychodów nominalnej wartości udziałów objętych w kapitale zakładowym Spółki nabywanej w sytuacji odpłatnego zbycia przez tą spółkę udziałów w spółce z o.o.
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym po przeprowadzeniu opisanych w opisie zdarzenia przyszłego restrukturyzacji, w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę posiadanych udziałów Spółki Zależnej, Wnioskodawca powinien ustalić wynik podatkowy (dochód lub stratę) na tej transakcji uwzględniając: a) przychód podatkowy w wysokości wartości za którą dokonano zbycia udziałów Spółki Zależnej
Sposób określenia kosztu uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów/akcji spółki kapitałowej nabytych w drodze wymiany udziałów, oraz z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej, powstałej z przekształcenia spółki kapitałowej, której udziały/akcje zostały nabyte w drodze wymiany udziałów.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów/akcji spółki kapitałowej nabytych w drodze wymiany udziałów, oraz z tytułu zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej, powstałej z przekształcenia spółki kapitałowej, której udziały/akcje zostały nabyte w drodze wymiany udziałów.