Praktyczny leksykon VAT 2021. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT
W 2020 r. księgowość stanęła przed nowymi wyzwaniami, do których należy zaliczyć liczne zmiany w przepisach prawa, wprowadzające m.in. białą listę podatników VAT, nowe obowiązki związane z instytucją mechanizmu podzielonej płatności, znaczny wzrost wynagrodzeń pracowników i trudności w zakresie rekrutacji wykwalifikowanej kadry przy coraz to większej liczbie obowiązków nałożonych na księgowe.
Podmioty gospodarcze w toku prowadzonej działalności bardzo często wykorzystują samochody osobowe, których podstawą używania jest umowa leasingu. Po zakończeniu umowy samochód może zostać wykupiony przez przedsiębiorcę i dalej używany na potrzeby prowadzonej działalności, a następnie sprzedany. Przedstawiamy podatkowe i rachunkowe skutki wykupu i sprzedaży leasingowanego pojazdu.
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czasem pracy jest zatem nie tylko czas, w którym pracownik faktycznie świadczy pracę na rzecz pracodawcy, ale również czas, w którym pracodawca może wydawać pracownikowi polecenia i dyspozycje związane z rodzajem pracy określonym w zawartej umowie o pracę
Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji było głównie zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, ale wiele z nich wpływa na podstawowe prawa i obowiązki podatnika. Zmiany dotyczą m.in. zasad naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wydawania interpretacji podatkowych czy nakładania kar porządkowych.