Artykuł
Nowoczesna księgowość - stacjonarnie czy online
W 2020 r. księgowość stanęła przed nowymi wyzwaniami, do których należy zaliczyć liczne zmiany w przepisach prawa, wprowadzające m.in. białą listę podatników VAT, nowe obowiązki związane z instytucją mechanizmu podzielonej płatności, znaczny wzrost wynagrodzeń pracowników i trudności w zakresie rekrutacji wykwalifikowanej kadry przy coraz to większej liczbie obowiązków nałożonych na księgowe.
WSTĘP
W marcu 2020 r. biura rachunkowe spotkały się z bardzo nietypową sytuacją związaną z nagłą koniecznością implementacji pracy zdalnej i rozwiązań internetowo-elektronicznych. Co prawda ewolucja elektroniczna zaczęła się w księgowości już wcześniej wraz z wprowadzeniem jednolitego pliku kontrolnego i nowego typu sprawozdania finansowego w pliku xml, jednak pandemia koronawirusa i związane z tym ograniczenia w poruszaniu się, kontaktowaniu z innymi ludźmi były niewątpliwym szokiem dla wielu firm - w tym świadczących usługi księgowe - których działalność opierała się na papierowych dokumentach, dostarczanych osobiście lub pocztą, oraz fizycznym kontakcie między pracownikami i klientami.
W pewnym momencie powstała konieczność zapewnienia dostępu do wewnętrznych zasobów, danych gromadzonych na firmowym komputerze, pozostawionej w biurze dokumentacji klientów. Osoby, które do tej pory pracowały w lokalu, musiały zorganizować sobie w domu home office i tak ułożyć plan dnia, żeby praca zawodowa w jak najmniejszym stopniu kolidowała z życiem osobistym. A to wszystko połączone ze strachem przed drugim człowiekiem, jako źródłem potencjalnego zakażenia, a nie - jak do tej pory - uśmiechniętym klientem, który odwiedzał nas co miesiąc, czy ulubionym kolegą z pracy.
Oprócz tej terapii szokowej da się zaobserwować od pewnego czasu nakładanie na przedsiębiorców, w tym biura rachunkowe, coraz to nowych obowiązków związanych chociażby z przepisami RODO czy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Od kilku lat coraz bardziej rosną oczekiwania klientów dotyczące umiejętności posiadanych przez księgowych. Już nie wystarcza sama wiedza z zakresu rachunkowości, podatków dochodowych czy VAT. Biuro rachunkowe powinno sobie poradzić także z przepisami prawa autorskiego, Kodeksów cywilnego czy spółek handlowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right