GIP: przerwy śniadaniowe zależą od faktycznego czasu pracy
Zakres działania inspekcji pracy jest tak szeroki, że w praktyce kontroli może spodziewać się każdy podmiot zatrudniający pracobiorców - niezależnie od podstawy prawnej ich zatrudnienia. Właściwe przygotowanie się do takiej kontroli wymaga dobrej znajomości jej zasad, jak również praktyki postępowania PIP.
Nowe przepisy obowiązujące od 20 kwietnia 2022 r. zmieniły tryb ubiegania się o przyznanie emerytury pomostowej. Ponadto zostały zmodyfikowane obowiązki pracodawców zatrudniających osoby przy pracach o szczególnym rodzaju lub w szczególnym charakterze. Rozszerzono także uprawnienia kontrolne PIP.
W przyszłym roku z wizytą inspektorów pracy muszą liczyć się w szczególności branże budownictwa, handlu, przemysłu chemicznego, ochrony zdrowia. Dokładnie będzie sprawdzana też praca tymczasowa
Katarzyna Łażewska-Hrycko: Zależy nam na zniesieniu obowiązku zawiadamiania o kontroli, bo ułatwia on np. ukrycie pracy na czarno. Takie rozwiązanie znajdzie się w przygotowywanym projekcie nowelizacji ustawy o PIP
Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedsiębiorcy zwracają się z pytaniami, czy w ramach przeprowadzanych kontroli instytucje, takie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych pracowników. Kiedy instytucje państwowe wykonują czynności kontrolne w ramach przyznanych im uprawnień, mogą mieć wgląd w dokumentację pracownika?
Jakie uprawnienia ma inspektor pracy, który przy rozpoczęciu kontroli nie okazał upoważnienia (okazał upoważnienie, które wygasło) i nie wpisał się do książki kontroli. Czy pracodawca ma obowiązek dopuszczenia go do przeprowadzenia kontroli, jeśli tak, to jakie skutki prawne mają ustalenia inspektora dokonane podczas takiej kontroli.
Klient naszego biura rachunkowego otrzymał karę grzywny po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy za brak aktualnych badań lekarskich jednego z pracowników. Czy możemy tę karę zaliczyć do jego kosztów?
Każdy pracodawca może być skontrolowany przez inspektora pracy. Kontrola będzie dotyczyć przestrzegania przepisów prawa pracy. Inspektor w szczególności zbada przestrzeganie zasad bhp, przepisów dotyczących stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę, czasu pracy i urlopów.
Zakres opodatkowania dochodu uzyskanego przez społecznego inspektora pracy.
Regulamin pracy jest podstawowym zakładowym źródłem prawa pracy. Ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz określa prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Zachowanie prawidłowych procedur przy jego uchwalaniu oraz zgodna z przepisami prawa pracy treść podlegają kontroli inspektora pracy.
Stosunek pracy jest stosunkiem prawnym nawiązywanym między pracodawcą a pracownikiem. Mimo jego powszechności wciąż pojawiają się wątpliwości, a także nieprawidłowości przy jego nawiązywaniu.
Zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca powinien znać zadania, uprawnienia i zasady działania Państwowej Inspekcji Pracy.