Interpretacja indywidualna z dnia 16 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.684.2024.2.RS
Skutki podatkowe wypłaty odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość.
Skutki podatkowe wypłaty odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość.
Skutki podatkowe zbycia nieruchomości powstałej z podziału gruntu scalonego i zwróconego przez gminę w wyniku unieważnienia decyzji.
Choć przepisy dotyczące uczestnictwa wójtów, burmistrzów, prezydentów miast w procesie wydawania zezwoleń odpadowych obowiązują od 5 września 2018 r., to nadal budzą wątpliwości. Krakowski sąd administracyjny niedawno rozstrzygnął część z nich
Pracodawca może zostać skontrolowany w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przez różne organy kontrolne. Najczęściej będzie kontrolowany przez PIP w zakresie stosowania regulacji bhp i prawa pracy oraz przez ZUS w kwestii przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.
Sprzedaż w 2019 r. własności gruntu, nabytego w wyniku nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości w drodze decyzji Starosty, stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzyskany z tego tytułu dochód będący różnicą pomiędzy przychodem, określonym zgodnie z dyspozycją art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a kosztami
Skutki podatkowe wywłaszczenia przewłaszczonej nieruchomości w celu zabezpieczenia wierzytelności oraz otrzymania odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.
Mając na uwadze powyższe przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, że odszkodowanie za przejęcie gruntu na cele realizacji inwestycji drogowej, które otrzymała Wnioskodawczyni, korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odszkodowanie to wypłacone bowiem zostało stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami
Opodatkowanie świadczeń realizowanych przez Gminę (pkt 1-4 wniosku) oraz zwrotu z tytułu zasiłków udzielonych podopiecznym z terenu innej gminy.
Obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego odliczonego podczas realizacji inwestycji przed centralizacją rozliczeń podatku VAT oraz po centralizacji.
W przedmiotowej sprawie ma miejsce dostawa nieruchomości w zamian za zwrot odszkodowania. W tym przypadku zwaloryzowane odszkodowanie pełni funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną. Wynagrodzenie to ma charakter wzajemny i ekwiwalentny, co oznacza, że z tytułu zwrotu nieruchomości, dla oddającego wynika bezpośrednia i jasno zindywidualizowana
ustalenia, czy wydatki poniesione na nasadzenie nowych drzew można zarachować w całości w poczet kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, w sytuacji kiedy drzewa zostały nasadzone na nieruchomości niestanowiącej własności podatnika, ani nie będącej w jego użytkowaniu wieczystym lub posiadaniu
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do zakupów poniesionych na budowę sieci wodociągowej oraz w odniesieniu do zakupów poniesionych na przebudowę i rozbudowę oczyszczalni.
W zakresie wyłączenia od 1 stycznia 2014 r. z opodatkowania na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy opłat rocznych z tytułu oddania nieruchomości gminy wynikających z decyzji administracyjnych wydanych do 31 grudnia 2013 r.
opodatkowanie czynności oddania w użytkowanie nieruchomości na podstawie decyzji administracyjnej
w zakresie skutków podatkowych przejęcia części gruntów pod drogi
Opodatkowania czynności oddania w trwały zarząd nieruchomości Gminy na rzecz jej jednostek organizacyjnych na podstawie decyzji administracyjnych.
Skutki podatkowe sprzedaży działki nabytej na podstawie decyzji administracyjnej z tytułu przekazania nieodpłatnie prawa własności.
Opodatkowanie przekazania nieruchomości Gminy w odpłatny trwały zarząd na podstawie decyzji administracyjnej.
Czy Gmina jest obowiązana do odprowadzenia podatku od towarów i usług od otrzymanej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości?
Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu.
Czy Miasto, w związku ze zmianą stawek VAT od dnia 1 stycznia 2011 r., będzie mogło odprowadzać należny podatek VAT od opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu ustanowionego pomiędzy dniem 1 maja 2004 r. a dniem 31 grudnia 2010 r. w wysokości 22%?
Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego gruntu.
Czy w tym przypadku do naliczonej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste powinien być doliczony podatek VAT?