Artykuł
Opinia włodarza była obszerna, ale nie odniosła się do treści wniosku spółki
Choć przepisy dotyczące uczestnictwa wójtów, burmistrzów, prezydentów miast w procesie wydawania zezwoleń odpadowych obowiązują od 5 września 2018 r., to nadal budzą wątpliwości. Krakowski sąd administracyjny niedawno rozstrzygnął część z nich
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 23 marca 2023 r. (sygn. akt II SA/Kr 974/22) wskazał, że skoro art. 41 ust. 6a ustawy o odpadach uzależnia wydanie zezwolenia od zajęcia stanowiska w formie opinii przez burmistrza, to opinia ta nie może dotyczyć dowolnych spraw związanych z przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz tylko tych aspektów, które wiążą się z zadaniami organu opiniującego.
Stan faktyczny
Spółka wystąpiła o zmianę posiadanego zezwolenia na przetwarzanie odpadów w procesie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami, w ramach robót rekultywacyjnych wyrobiska poeksploatacyjnego. Zmiana przedmiotowej decyzji miała polegać na usunięciu dwóch rodzajów odpadów przewidzianych do przetwarzania w posiadanym przez spółkę zezwoleniu. Postanowieniem burmistrz miasta Ch. negatywnie zaopiniował wniosek. W uzasadnieniu wskazał, że jego zdaniem, zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (m.p.z.p.), rekultywacja po winna zostać przeprowadzona jedynie przy wykorzystaniu mas ziemnych i skalnych oraz nadkładu pochodzących z wydobycia kruszywa na terenie kopalni. Żaden inny materiał, w tym odpady, nie może posłużyć do rekultywacji terenu wyrobiska. Następnie samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy to postanowienie, podzielając argumentację burmistrza.
-
keyboard_arrow_right