Obowiązek wystawienia na żądanie klienta faktury do paragonu na kwotę 15 zł
Spółka sprzedała samochód osobie fizycznej. Sprzedaż ta została ujęta w kasie fiskalnej. Dane nabywcy na fakturze – osoba fizyczna bez NIP. Nabywca zwrócił się z prośbą o korektę faktury sprzedaży na firmę, wyjaśniając, że prowadzi działalność gospodarczą i pomyłkowo nie podał NIP. Czy jest to dopuszczalne?
Spółka z o.o. produkuje i dostarcza energię cieplną dla kontrahentów. Nastąpiła sytuacja, w której to kontrahent jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej podpisał umowę na dostarczanie energii cieplnej do budynku którego jest właścicielem, natomiast chce by spółka wystawiła fakturę za sprzedaż energii cieplnej na niego jako osobę fizyczną z NIP, tzn. prowadzącą działalność gospodarczą
Spółka z UK planuje zarejestrować się w Polsce do VAT i chce otrzymać polski NIP. My świadczymy dla niej usługę najmu sal na wydarzenia. Usługa opodatkowana jest w miejscu położenia nieruchomości, czyli w Polsce. Spółka z UK nie prowadzi w Polsce oddziału ani spółki córki. Czy wystawiając fakturę za najem dla spółki z UK powinniśmy na fakturze umieścić NIP UK, polski NIP, czy oba jednocześnie? Umowa
Od 1 lipca 2024 r. przy użyciu KSeF fakultatywnie będą mogły być wystawiane także faktury VAT RR oraz faktury VAT RR KOREKTA. W tym celu rolnicy będą musieli uzyskać numery NIP. Obecnie KSeF nie daje takiej możliwości. Przy okazji tych zmian uregulowano zasady wystawiania faktur korygujących VAT RR, przeliczania kwot należności z walut obcych na złote, zaokrąglania kwot na fakturze VAT RR, czy terminy
Otrzymaliśmy od kontrahenta fakturę, na której nie został zamieszczony jego NIP. Czy z takiej faktury można odliczyć VAT naliczony?
Czytelnik prowadził jednoosobową działalność gospodarczą i posiadał status podatnika VAT czynnego. Przekształcił prowadzoną działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę z o.o. Ta została wpisana do KRS 5 stycznia 2023 r. Tego dnia spółka nie posiadała jeszcze nadanego numeru NIP i nie mogła w związku z tym wystawiać faktur VAT ze wskazaniem numeru NIP spółki. Informacja o nadaniu jej numeru NIP została
Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Rozlicza się na zasadach podatku liniowego, prowadząc pkpir metodą kasową. Przedsiębiorca zleca innym firmom, także podatnikom VAT czynnym, prace remontowe w mieszkaniach nabytych celem odprzedaży. W ostatnim czasie zdarzyło się, że usługobiorcy, świadcząc usługi remontowe, wystawili
Faktury muszą zawierać określone przepisami informacje, mimo że nie wpływają na wysokość podatku. Praktyka dowodzi, że nierzadko dość ważne kwestie są pomijane na fakturach, inne - „przeceniane”, poza tym funkcjonują różne stereotypy. Przedstawiamy odpowiedzi na pojawiające się w praktyce pytania, szczególnie dotyczące korekt tych informacji.
NIP to numer identyfikacji podatkowej, przyporządkowany do danego podatnika. Jakie są zasady i tryb nadawania numeru NIP? Jak sprawdzić numer NIP? Jak posługiwać się identyfikatorem podatkowym NIP?
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje zakaz wystawiania faktury dla przedsiębiorcy do paragonu bez jego NIP. W związku z tym pojawia się wiele problemów. Jednym z nich jest pomyłka w numerze NIP na paragonie czy wystawianie „normalnych” faktur do faktur uproszczonych, jakimi są paragony z NIP do kwoty 450 zł.
Od początku 2020 r., po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących wystawiania faktur do paragonów, sprzedawca nie będzie mógł wystawić faktury w każdym przypadku. Niezbędnym elementem paragonu będzie bowiem NIP nabywcy na paragonie. Co to oznacza w praktyce?
Podatnik zwolniony podmiotowo z VAT otrzymał fakturę zakupową od kontrahenta z błędnym numerem NIP. Czy w tej sytuacji ma on prawo wystawić notę korygującą? Jeśli nie, to w jaki sposób należałoby poprawić ten błąd?
Nikogo nie trzeba przekonywać, że faktura jest dokumentem o dużym znaczeniu - zarówno dla sprzedawcy, jak i dla nabywcy towarów czy usług. Faktura powinna zatem zawierać wszystkie wymagane przepisami elementy. Nierzadko dochodzi jednak do błędów, pomyłek, przy czym nieprawidłowości mogą mieć różną skalę. Wystawca faktury może również popełnić błędy, które nie wpływają na rozliczenie VAT. Są to tzw.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że podatnik nie ma obowiązku dokonywania wstecznej korekty odliczenia VAT naliczonego w przypadku, gdy faktura pierwotna nie zawierała NIP-u nabywcy, a brak ten został skorygowany dopiero po upływie pewnego czasu - wyrok TSUE w sprawie C-518/14.