Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 24-11-2024
Artykuł aktualny na dzień 24-11-2024
Data publikacji: 2022-05-22

Informacje wykazywane na fakturach, które nie wpływają na wysokość VAT – zasady zamieszczania i korygowania błędów

Faktury muszą zawierać określone przepisami informacje, mimo że nie wpływają na wysokość podatku. Praktyka dowodzi, że nierzadko dość ważne kwestie są pomijane na fakturach, inne - „przeceniane”, poza tym funkcjonują różne stereotypy. Przedstawiamy odpowiedzi na pojawiające się w praktyce pytania, szczególnie dotyczące korekt tych informacji.

To, jakie elementy musi zawierać faktura, określa art. 106e ustawy o VAT. Są to elementy obowiązkowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby tych elementów było więcej. Popełnione błędy na fakturze sprzedawca koryguje wystawiając fakturę korygującą. Natomiast nabywca może wystawić notę, ale nie można nią poprawić wszystkich elementów, szczególnie tych, które wpływają na rozliczenie VAT.

Omówimy wybrane elementy faktur.

 

1. Data wystawienia faktury

Jednym z obowiązkowych elementów faktury jest data jej wystawienia.

1.1. Czy można zmieniać datę wystawienia faktury

Problem

Czy jeśli fakturę wystawiono z opóźnieniem (np. 20 czerwca za usługę wykonaną w maju, podczas gdy należy wystawić fakturę do 15 czerwca), to jaką wpisać datę wystawienia?

Rada

Zawsze wpisuje się datę rzeczywistą. Nie można „antydatować” faktury. Znacznie mniejszym problemem jest faktura spóźniona o kilka dni niż faktura nierzetelna. Należy wskazać datę faktyczną (rzeczywistą), w której faktura jest wystawiana. Faktura jest dokumentem, który ma duże znaczenie finansowe i prawne. Niekiedy zresztą z datą wystawienia faktury powiązane jest m.in. powstanie obowiązku podatkowego w VAT.

Uzasadnienie

Nie możnapoświadczać w fakturze nieprawdy. Podatnikowi wystawiającemu fakturę, w której wskazał nieprawidłową datę wystawienia, grożą sankcje z Kodeksu karnego skarbowego, a nawet Kodeksu karnego. Kto fakturę lub rachunek wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem się posługuje, podlega karze:

  • grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku, albo obu tym karom łącznie;
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00