Jeśli organizacja pożytku publicznego wykorzysta dotację po terminie, to wójt powinien dochodzić jej zwrotu
Mamy zamiar przekazać nabyty przed kilku laty na cele działalności gospodarczej sprzęt (biurka, fotele, komputery). Sprzęt biurowy będzie służył organizacji pożytku publicznego wspierającej wielodzietne rodziny. Oprócz tego na ten sam cel przekażemy pewną kwotę środków pieniężnych. Czy wartość przekazanych rzeczy i środków możemy ująć w kosztach uzyskania przychodów spółki?
Prowadzimy sklep spożywczy. Chcielibyśmy (jak co roku) podarować artykuły spożywcze kilku organizacjom pożytku publicznego. W jaki sposób wprowadzone zmiany w VAT wpływają na ewidencję i rozliczenie takiej darowizny w księgach rachunkowych?
Przekazaliśmy darowiznę dla Ludowego Klubu Sportowego z przeznaczeniem na wsparcie finansowe zawodnika wymienionego z nazwiska na przelewie. Wspomniany LZS jest na liście organizacji pożytku publicznego. Czy taką darowiznę można odliczyć od podatku?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązuje 12 lat. Od początku obowiązywania jest jednak nieustannie zmieniana (niekiedy kilkanaście razy w roku). W tym stanie rzeczy nie może dziwić, że obecne brzmienie tej ustawy różni się zdecydowanie od pierwotnego tekstu. Ponadstukrotne zmiany spowodowały ponadto, że jest ona coraz bardziej zagmatwana i coraz mniej czytelna dla przeciętnego podatnika
1 stycznia 2004 r. wejdzie w życie ustawa z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 202, poz. 1958). Mimo że z uzasadnienia do rządowego projektu ustawy o ryczałcie wynika, iż wprowadzane zmiany mają przede