Data publikacji: 2003-12-20
Nowelizacja przepisów o ryczałcie ewidencjonowanym i karcie podatkowej
1 stycznia 2004 r. wejdzie w życie ustawa z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 202, poz. 1958). Mimo że z uzasadnienia do rządowego projektu ustawy o ryczałcie wynika, iż wprowadzane zmiany mają przede wszystkim charakter redakcyjny i porządkowy, to jednak w większości przypadków mają one de facto charakter merytoryczny i stanowią próbę naprawy błędów i niedopatrzeń, jakie w tej ustawie popełniono podczas ostatniej dużej nowelizacji. Poniżej omówimy najważniejsze zmiany, jakie czekają podatników w zakresie zryczałtowanych form opodatkowania.
PRZEPISY WSPÓLNE
Zmiany w zakresie podmiotowym
Artykuł 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) - w dalszej części opracowania posługiwać się będziemy skrótem zpdof - określa zakres przedmiotowo-podmiotowy tej ustawy. Reguluje ona bowiem opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne, wskazując w formie katalogu zamkniętego cztery kategorie podatników, których to opodatkowanie dotyczy, a mianowicie:
1) prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą,
2) nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej, a osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
3) wykonujących wolne zawody,
4) będących osobami duchownymi.
W wyniku nowelizacji z katalogu tego zniknie zapis dotyczący osób fizycznych wykonujących wolne zawody. Nie oznacza to jednak wyłączenia wolnych zawodów z opodatkowania w formach zryczałtowanych. Jest to jedynie zmiana redakcyjna, związana z faktem, że wolny zawód mieści się w pojęciu pozarolniczej działalności gospodarczej.