Kodeks pracy 2022 z komentarzem
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców, które weszły w życie 1 grudnia 2020 r. miały usprawnić procedurę udzielania zezwoleń na pobyt i pracę w Polsce. Czy rozwiązują one problemy występujące przy zatrudnianiu obcokrajowców? Co się zmieniło? Czy zmiany te są korzystne? Jak należy uregulować kwestię zatrudniania cudzoziemców? Co konkretnie trzeba zmienić?
Jeden z naszych pracowników otrzymał długie zwolnienie lekarskie. W związku z tym zatrudniamy kogoś na jego zastępstwo. Jak optymalnie zapisać datę zakończenia takiej umowy?
W razie bezumownego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Brytyjczycy legalnie przebywający w Polsce będą mogli pracować bez zezwolenia na pracę aż do czasu uzyskania odpowiednich zezwoleń pobytowych. Obywatele brytyjscy będą także mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych. W zakresie ubezpieczeń społecznych będą oni również korzystać z tych samych praw i podlegać będą tym samym obowiązkom
Surowe kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców bez ważnego prawa pobytu w Polsce oraz odpowiedzialność wykonawców i podwykonawców zatrudniających nielegalnie cudzoziemców w Polsce przewidują przepisy ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowelizacja weszła w życie 21 lipca 2012 r.
Wprowadzenie do polskiego prawa przepisów mających na celu ułatwienie i przyspieszenie zatrudniania w Polsce cudzoziemców, którzy posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe, przewiduje nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Konieczność zmian w polskim prawie wymusiły przepisy Unii Europejskiej.
Jeżeli pracownik jest w stanie odpowiednio udowodnić okres zatrudnienia za granicą, to pracodawca zobowiązany jest zaliczyć ten okres pracy do stażu pracy od którego zależą uprawnienia pracownicze. Bez znaczenia jest, czy za okresy pracy zagranicznej były odprowadzane składki na Fundusz Pracy czy inne polskie fundusze ubezpieczeniowe (wyrok Sądu Najwyższego z 11 października 2011 r., sygn. akt II PK
Nowa ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązująca od lipca 2012 roku, zaostrza kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.
Kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców zależą od tego, czy popełniony przez pracodawcę czyn jest przestępstwem czy wykroczeniem. Za szczególne naruszenia w tym zakresie pracodawcy grozi grzywna w wysokości od 100 zł do 1 080 000 zł lub kara ograniczenia wolności do 12 miesięcy. Takiej interpretacji niejasnych przepisów - w odpowiedzi na pytania naszej redakcji - udzieliło Ministerstwo Pracy i
Pracownicy z Polski podlegają w Niemczech takiej samej ochronie jak pracownicy-Niemcy w zakresie warunków zatrudnienia, m.in. nawiązania stosunku pracy, czasu pracy czy prawa do urlopu.
Na mocy domniemania istnienia stosunku pracy nielegalnie przebywający na terenie RP cudzoziemiec jest objęty systemem ubezpieczeń oraz przysługują mu wszystkie prawa pracownicze. Niestety, polscy pracownicy, aby uzyskać podobny status, muszą udowodnić istnienie stosunku pracy.