Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2018-06-29

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce

Obcokrajowiec w pracy

Nowa ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązująca od lipca 2012 roku, zaostrza kary za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.

Postępująca globalizacja, rozwój gospodarczy i społeczny oraz wzrost mobilności sprawiają, że migracja zarobkowa zyskuje na popularności. Niezadowolenie obywateli z potencjału rodzimego rynku pracy, zwłaszcza podaży pracy i wysokości wynagrodzeń, sprzyjają poszukiwaniu zatrudnienia poza miejscem zamieszkania, zarówno w obrębie samej Unii Europejskiej, jak i poza jej terytorium. Równie popularny staje się jednak napływ na teren państw członkowskich w celach zarobkowych obywateli państw trzecich.

Obecnie udział cudzoziemców w polskim rynku pracy jest stosunkowo niewielki i wynosi 0,3 proc. przy średniej w krajach OECD 12 proc. Niemniej jednak liczba zatrudnianych w Polsce cudzoziemców stale rośnie, a problematyka ich udziału w polskim rynku pracy budzi wiele emocji. Z raportu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w I półroczu 2012 r. w Polsce wydano ogółem 20 066 zezwoleń na pracę. Wnioskodawcami w przeważającej części byli obywatele Ukrainy (10 784), Chin bez Tajwanu (1728), Wietnamu (1179), Białorusi (944) i Indii (564). Największą popularnością wśród cudzoziemców cieszyły się natomiast województwa mazowieckie (12 349), wielkopolskie (1074) i pomorskie (939).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00