Interpretacja indywidualna z dnia 14 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.414.2024.2.JG
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT czynności przekazania działek wraz budynkami i budowlami na podstawie umowy dożywocia.
Opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe.
Możliwość skorzystania z przedmiotowego zwolnienia w przypadku przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na nabycie lokalu w drodze umowy dożywocia.
Dotyczy możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości wydatkowanego na budowę nowego domu.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku wydatkowania środków na nabycie dwóch lokali mieszkalnych.
Skutki podatkowe sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość (własne cele mieszkaniowe).
Ustalenie czy Odstępne wypłacane Seniorom w zamian za ograniczenie przysługujących im praw - Służebności Osobistej Mieszkania - w wysokości odpowiadającej kwocie czynszu najmu stanowi po stronie Funduszu koszt uzyskania przychodu oraz czy jest to koszt związany bezpośrednio z przychodem uzyskiwanym w postaci czynszu najmu czy też dodatkowy koszt związany z nabyciem nieruchomości przez Spółkę.
W zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia.
Nabycie domu mieszkalnego w drodze umowy zamiany.
Zawarcie umowy darowizny nieruchomości obciążonej dożywociem będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ww. ustawy. Podstawa opodatkowania, którą zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy stanowi wartość przejętych przez obdarowanego długów, ciężarów i zobowiązań, winna zostać określona przez strony umowy i winna odpowiadać wysokości
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zbycia nieruchomości w drodze umowy o dożywocie.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat oraz możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Hipoteka dożywotnika nie pomniejsza przychodu.
Czy dokonana zamiana korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym, jako dokonana na potrzeby realizacji własnego celu mieszkaniowego?
skutki podatkowe z tytułu sprzedaży nieruchomości
Zbycie nieruchomości - Źródło przychodu - spadkobranie, dożywocie i darowizna WŁASNE CELE MIESZKANIOWE spłata kredytu
Zwolnienie przedmiotowe - własne cele mieszkaniowe nabycie lokalu na własne cele z późniejsza darowizną na rzecz córki.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku od osób fizycznych, w przypadku wydatkowania przychodu pozyskanego ze sprzedaży nieruchomości, za zakup działki budowlanej, do której prawo własności (przed wybudowaniem budynku mieszkalnego) zostanie przeniesione na żonę Wnioskodawcy, jednocześnie ustanawiając na rzecz Wnioskodawcy na tej działce osobiste prawo
Czy opisana umowa przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w zamian za zapewnienie zbywcy dożywotniego utrzymania podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Czy przy zawarciu opisanej we wniosku umowy dożywocia, obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa na Wnioskodawczyni czy na nabywcy własności nieruchomości i w jakiej wysokości?
Czy umowa, na podstawie której nastąpi przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w zamian za zapewnienie zbywcy dożywotniej opieki i dożywotniego utrzymania (umowa quasi dożywocia) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia
Odpłatne zbycie nieruchomość na podstawie umowy dożywocia, a możliwość skorzystania ze zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego