Temat na życzenie. Korekta dokumentacji VAT przy sprzedaży krajowej
określenie podstawy opodatkowania w przypadku udzielania rabatów
Dot. momentu dokonania korekty przychodów związku ze zwrotem towarów oraz udzielaniem bonifikat i skont.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (usługi transportowe). Chcę zmobilizować kontrahentów do dokonywania terminowych lub przedterminowych płatności i zastosować skonto. Żeby uniknąć wystawiania faktur korygujących z tytułu płatności za faktury bieżące, pragnę wprowadzić zasadę bonusu przyznawanego za terminową płatność należności za miesiąc poprzedni (za fakturę poprzednią, okres poprzedni
1. Czy na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obniżenie przychodu podatkowego z tytułu rabatów uzależnionych od odebrania w określonym czasie (okresie rozliczeniowym) ustalonych ilości towarów następuje we wskazanych w informacjach do kontrahenta terminach uznania rabatu za należy / przyznania rabatu i jednoczesnego wystawienia faktury korygujących? 2. Czy obniżenie przychodu podatkowego
dokumentowanie otrzymanego skonta
Dotyczy ustalenia momentu korygowania przychodów podlegających opodatkowaniu, na podstawie wystawianych faktur korygujących - na podstawie art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)
Czy procentowy rabat udzielany kontrahentowi-sieci księgarni na zakupiony towar oraz w zamian za osiągnięcie określonego progu obrotu, uwzględniany przy wystawianiu faktur sprzedaży towaru (pomniejsza wartość sprzedaży), jest kosztem uzyskania przychodu?
Czy bonus w postaci tzw. skonta, tj. za wcześniejszą płatność, stanowi obniżenie ceny czyli rabat, który z kolei obniża przychód podatkowy wskazany na pierwotnej fakturze?
Podatnik zwraca się z zapytaniem, w którym momencie ? rozliczeniu za który okres, należy dokonać korekty rozliczeń VAT spowodowanych zmianą podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów po udzieleniu rabatu. Zdaniem Podatnika, winien dokonać korekty zakupów w rozliczeniu za miesiąc, w którym kontrahenci wystawiają faktury korygujące.
w sprawie ustalenia podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku udzielania rabatów od świadczonych usług oraz wykonywania usług bezpłatnych.
Czy w przypadku, gdy na prośbę jednostki prowadzącej działalność gospodarczą kontrahent zagraniczny uregulował należność za fakturę przed upływem terminu płatności, pomniejszając należność wynikającą z faktury o 3% (koszty związane z przedterminową spłatą zobowiązania), różnicę wynikającą z faktury a dokonaną wpłatą można zaewidencjonować w ciężar kosztów?
We współczesnym świecie gospodarczym udzielanie różnego rodzaju bonusów, rabatów, bonifikat, skont czy upustów staje się czymś tak oczywistym, że nikt nie zastanawia się nad ich celowością. Rabaty są jednym z lepszych narzędzi motywujących kontrahentów do owocniejszej współpracy. Pewne problemy mogą wystąpić w ujęciu księgowym tych zdarzeń gospodarczych. Często bowiem otrzymany bonus nie znajduje swojego