Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.550.2024.2.MŻ
Skutki podatkowe związane z dostawą działek zabudowanych budynkiem i budowlami.
Skutki podatkowe związane z dostawą działek zabudowanych budynkiem i budowlami.
Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy budynku administracyjno-magazynowego oraz działek, na których budynek jest posadowiony, w sytuacji złożenia zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania dostawy budynku przez sprzedającego i kupującego w akcie notarialnym. Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy działek na rzecz Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania. Prawo do odliczenia podatku VAT przez
Skutki podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości oraz prawo do odliczenia podatku VAT.
Świadcząc usługi wymienione we wniosku może Pani korzystać ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, czyli może Pani zrezygnować z kasy rejestrującej, o ile w poprzednim roku podatkowym wartość sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła kwoty 20 000 zł.
Rezygnacja z ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Nieuznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą zabudowanej działki nr 1, będącej we współwłasności małżeńskiej oraz zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży zabudowanej działki nr 1, będącej we współwłasności małżeńskiej, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z możliwością rezygnacji z przedmiotowego zwolnienia i opodatkowania ww. transakcji podatkiem
Nieuznanie Pani za podatnika podatku od towarów i usług w związku ze sprzedażą zabudowanej działki nr 1, będącej we współwłasności małżeńskiej oraz zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży zabudowanej działki nr 1, będącej we współwłasności małżeńskiej, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z możliwością rezygnacji z przedmiotowego zwolnienia i opodatkowania ww. transakcji podatkiem VAT
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT dostawy działki zabudowanej nr 1, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy oraz możliwości rezygnacji z przedmiotowego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy oraz obowiązek wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż ww. nieruchomości.
rezygnacja ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, gdy złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania nastąpiło w treści aktu notarialnego, korekta kwoty podatku należnego oraz obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego.
opodatkowanie nieruchomości oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego od transakcji zakupu nieruchomości, w przypadku gdy złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania nastąpiło w treści aktu notarialnego
zachowanie prawa do pełnego odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z budową sieci kanalizacji sanitarnej, podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT czynności przekazania aportem ww. sieci do Spółki i braku zwolnienia od podatku VAT dla ww. aportu sieci do Spółki.
Zwolnienie od podatku sprzedaży nieruchomości, zwolnienia od podatku otrzymanego zadatku oraz w zakresie rozliczenia zadatku.
Uznanie za podatnika VAT przy wykonywaniu porozumień zawieranych przez Prezesa oraz prawa do rezygnacji z odliczenia podatku VAT z faktur wystawianych przez urzędy statystyczne w ramach porozumień.
Rezygnacja z ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Oświadczenie o wyborze opodatkowania dostawy nieruchomości nie zostało złożone z zachowaniem terminu do jego złożenia, tj. jak stanowi literalnie brzmienie przepisu przed dniem dokonania dostawy przedmiotowej nieruchomości, ponieważ oświadczenie zostało złożone w dniu dostawy nieruchomości, tj. zawarcia umowy w akcie notarialnym.
Opodatkowanie dostawy Budynku, Budowli i ich części stawką podatku VAT w wysokości 23% oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Nieuznanie dostawy nieruchomości komercyjnej jako sprzedaż przedsiębiorstwa, bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, z którego strony transakcji mogą zrezygnować po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy.
Zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem niemieszkalnym (zrezygnowanie ze zwolnienia stawka 23%) oraz zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 sprzedaży nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym (zrezygnowanie ze zwolnienia stawka 8%).
Zwolnienie od podatku transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej, rezygnacja z tego zwolnienia, wybór opodatkowania oraz prawo do odliczenia podatku.
Opodatkowanie dostawy nieruchomości zabudowanej
Opodatkowanie czynności sprzedaży nieruchomości oraz ewentualnej możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku.
Sprzedaż budynku jako sprzedaż składników majątku przedsiębiorstwa, a nie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zwolnienie od podatku dostawy nieruchomości w postaci budynku art. 43 ust. 1 pkt 10. Możliwość wyboru opodatkowania w przypadku zwolnienie nieruchomości.
Czy prowadząc działalności w zakresie usług rachunkowo-księgowych, nie świadcząc usług w zakresie doradztwa podatkowego, ani innych czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług oraz spełniając warunek wynikający z art. 113 ust. 1 tejże ustawy, w świetle powyżej opisanego zdarzenia przyszłego prawidłowym będzie powrót do zwolnienia podmiotowego w zakresie opodatkowania
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku transakcji sprzedaży budynków wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu oraz możliwości zastosowania rezygnacji ze zwolnienia od podatku dla tej transakcji, oraz w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży działek niezabudowanych.