Data publikacji: 09.08.2003
Rozrachunki z odbiorcami krajowymi
W gospodarce towarowej większość transakcji kupna-sprzedaży odbywa się w formie bezgotówkowej z odroczonym terminem płatności. Odroczony termin płatności powoduje powstanie rozrachunków. Opracowanie to przedstawia ogólne zasady powstawania rozrachunków między kontrahentami oraz ewidencji w księgach rachunkowych rozrachunków z odbiorcami krajowymi.
Rozrachunki są to wynikające z realizacji umów rozliczenia pieniężne albo też rozliczenia z tytułu świadczeń określonych prawem, w rezultacie których powstają należności i zobowiązania.
Zobowiązania są to wynikające z przeszłych zdarzeń obowiązki wykonania świadczeń o wiarygodnie określonej wartości, które spowodują wykorzystanie już posiadanych lub przyszłych aktywów jednostki.
Należności z kolei wyrażają uprawnienie jednostki do uzyskania zapłaty za sprzedane dobra, usługi lub inne świadczenia w określonej kwocie i w terminie ustalonym w umowie, nawet gdy nie zostały w wyznaczonym terminie zapłacone, pod warunkiem że nie są one przedawnione lub umorzone.
Artykuł 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości stanowi, że aktywa (w tym także należności) są to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.