Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.217.2024.2.JS
Sprzedaż części aktywów spółki
1. Czy dokonując sprzedaży skanera Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wydatków poniesionych na nabycie tego środka trwałego, w tym w części sfinansowanej dotacją, pomniejszonej o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych (tj. pełną wartość niezamortyzowanej części wartości początkowej środka trwałego)? 2. Czy nierozliczona wartość dofinansowania otrzymanego
Moment wpłaty części ceny sprzedaży nieruchomości należy zaliczy do przychodów podatkowych odpowiednio do miesięcy lipca 2023 r. oraz stycznia 2024 r. w dniu wystawienia faktury VAT, a wartość niezamortyzowanej części środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodu w momencie podpisania aktu notarialnego
W przypadku odpłatnego zbycia Nieruchomości Spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na jej nabycie/wytworzenie/ulepszenie pomniejszonych o sumę odpisów amortyzacyjnych, zaliczonych faktycznie do kosztów uzyskania przychodów z uwzględnieniem limitu wprowadzonego od 2022 r. w art. 15 ust. 6 ustawy o CIT (tj. dokonanych z zastosowaniem stawki w wysokości 1,25%).
Możliwość zaliczenia wydatków na wytworzenie we własnym zakresie budynków (środków trwałych), pomniejszonych o sumę dokonanych już odpisów amortyzacyjnych, przy zbyciu tych nieruchomości, a stosowaniu uprzednio ulgi inwestycyjnej (odpisy amortyzacyjne nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów).
w zakresie określenia, czy w momencie sprzedaży bądź likwidacji wybranych środków trwałych Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatkową wartość netto tych środków trwałych (równą wydatkom na ich nabycie lub wytworzenie pomniejszoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonywanych zgodnie z przepisami podatkowymi) także w sytuacji, gdy z uwagi na odmienne stawki amortyzacji
1) Czy w przedstawionym stanie faktycznym po zawieszeniu działalności gospodarczej budynek i inwestycja w obcym środku trwałym podlegają amortyzacji? 2) Czy przy planowanej odpłatnej dostawie Hotelu koszt uzyskania przychodu stanowić będzie jego wartość początkowa pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne do dnia zawieszenia działalności gospodarczej, czy też do dnia jego zbycia?
Które darowizny są zwolnione od VAT? Kiedy sprzedaż środków trwałych podlega opodatkowaniu? Czy nieodpłatne przekazywanie środków trwałych między zakładami (oddziałami) osoby prawnej, będącymi podatnikami VAT, jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług?
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży nie w pełni zamortyzowanych środków trwałych, których zakup został sfinansowany dotacją.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych, oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości środka trwałego.
Czy w przypadku sprzedaży nie w pełni zamortyzowanych Środków trwałych, których zakup częściowo został sfinansowany dotacją, kosztem uzyskania przychodu Spółki będzie ich niezamortyzowana wartość, bez jej rozbicia na część objętą dotacją oraz nieobjętą dotacją?
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w momencie sprzedaży nie w pełni zamortyzowanego środka trwałego, którego zakup został częściowo sfinansowany dotacją.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości netto części i całości środka trwałego odłączonej w celu sprzedaży, likwidacji, czy też przyłączenia do innego środka trwałego oraz kwalifikacji podatkowej nieumorzonej wartości likwidowanego środka trwałego w związku z wytworzeniem nowego środka trwałego.
Sprzedaż nieruchomości, podział majątku, spłata, sprzedaż środków trwałych, amortyzacja, wartość początkowa, odpisy amortyzacyjne
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie określenia wysokości kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży środków trwałych.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej środka trwałego wniesionego aportem w formie przedsiębiorstwa do spółki osobowej, oraz ustalenia dochodu w przypadku sprzedaży przez spółkę osobową środka trwałego wniesionego aportem w formie przedsiębiorstwa do tej spółki.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości obniżenia stawek amortyzacyjnych, istnienia związku stosowanych stawek amortyzacyjnych z okresem ekonomicznej użyteczności środków trwałych, zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów, zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów podatkowej wartości netto środków trwałych w momencie ich sprzedaży lub likwidacji, możliwości
Czy od przychodu ze sprzedaży samochodu można odliczyć jego niezamortyzowaną wartość zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy niezamortyzowana część rozebranego budynku oraz wartość prac związanych z jego rozbiórką będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu czy też proporcjonalnie powiększy wartość pozostałych zakupionych budynków?
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie amortyzacji środka trwałego przeznaczonego pod wynajem lub do sprzedaży oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży ww. środka trwałego.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą środka trwałego sfinansowanego częściowo dotacją.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży nie w pełni umorzonych środków trwałych.
Czy sprzedaż łodzi po wykreśleniu jej z ewidencji środków trwałych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach dotyczących opodatkowania dochodu z prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej?