Poradnia ubezpieczeniowa
Jestem właścicielem niewielkiej firmy. Znajoma poprosiła mnie, żebym zatrudnił ją fikcyjnie, aby mogła pobierać zasiłek macierzyński. Obiecuje, że zwróci mi wszelkie poniesione koszty, tj. składki i wynagrodzenie chorobowe. Jakie sankcje mogą mnie jednak spotkać ze strony ZUS?
Płatnicy, którzy podczas konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą mają trudności z opłaceniem składek na ubezpieczenia społeczne, mogą skorzystać z pomocy ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie im płatności lub rozłożenie ich na raty. W wyjątkowych przypadkach mogą być one umarzane - deklaruje organ rentowy
Czy holenderskie świadczenie wypłacane dla wdowy podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy świadczenie wypłacane z Holandii na rzecz małoletniego podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy płacąc w Holandii podatek od pobieranego świadczenia, Wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku złożenia zeznania podatkowego za rok 2005 i lata następne?
1) Czy świadczenia z tytułu niezdolności do pracy AOW/WAO otrzymywane z Holandii w latach 2005-2008 podlegają opodatkowaniu w Polsce? 2) Czy można odliczyć w Polsce składki na ubezpieczenia w Holandii?
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 65, poz. 595), system ten stanowią cztery rodzaje ubezpieczeń: emerytalne, rentowe, ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa, potocznie nazywane ubezpieczeniem chorobowym, oraz ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
W niniejszym „Poradniku GP” przedstawiono świadczenia ubezpieczeniowe i pozaubezpieczeniowe przysługujące pracownikom oraz osobom prowadzącym działalność na własny rachunek. Większość omówionych świadczeń ma charakter ubezpieczeniowy i są finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a więc prawo do nich wynika z faktu podlegania ubezpieczeniom społecznym. Pozostałe, mimo że nie mają takiego charakteru