Artykuł
ZUS ulży przedsiębiorcom w związku z wojną w Ukrainie
Płatnicy, którzy podczas konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą mają trudności z opłaceniem składek na ubezpieczenia społeczne, mogą skorzystać z pomocy ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie im płatności lub rozłożenie ich na raty. W wyjątkowych przypadkach mogą być one umarzane - deklaruje organ rentowy
Dwa lata temu uchwalono pierwszą tarczę antykryzysową, czyli ustawę z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.), która miała pomóc firmom w czasie epidemii. Niektóre przewidziane w niej instrumenty pomocowe nadal obowiązują (patrz tabela), ale eksperci zwracają uwagę, że większość z nich istnieje już tylko na papierze, bo niewiele osób dziś z nich korzysta.
Tarcza dalej działa
- Rola tych instrumentów pomocowych jest marginalna. Większość firm korzystała z nich w 2020 r. i przez część 2021 r., kiedy ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej były największe. Wciąż mogą jednak być pojedyncze przypadki sięgania po wsparcie - mówi Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right