Wypadek przy pracy – procedura postępowania pracodawcy
Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 osób, ma dodatkowe obowiązki. Musi wydać regulaminy pracy i wynagradzania, gdy zawnioskuje o to organizacja związkowa. Tak samo jest z obowiązkiem utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W przypadku przepisów o zwolnieniach grupowych dla konieczności ich stosowania wystarczy samo zatrudnianie co najmniej 20 pracowników.
W trakcie kontroli w naszym zakładzie inspektor pracy zwrócił uwagę, że środki ochrony indywidualnej w postaci ochrony słuchu powinny być wydawane pracownikom indywidualnie, nie zaś jeden ochronnik na stanowisko, na którym pracuje kilka osób. Czy środki ochrony indywidualnej mogą być używane przez wiele osób, czy każdy pracownik musi mieć swoje środki ochrony?
Ostatnio zgłosił się do mnie pracownik, który stwierdził, że należy mu się zwrot kosztu zakupu okularów do pracy przy komputerze. Czy rzeczywiście taki obowiązek wynika z przepisów prawa? Jeśli tak, to do jakiej kwoty? Czy pracodawca ma zwracać koszty całych okularów, czy np. tylko za oprawki? Czy faktura powinna być wystawiona na firmę? - pyta Czytelniczka z Piotrkowa Trybunalskiego.
Zatrudniamy pracowników biurowych. Czy tym pracownikom należą się środki czystości, takie jak mydło czy ręczniki? Jeśli tak, to czy można pracownikom wypłacać ekwiwalent pieniężny za kupno tych środków we własnym zakresie – pyta Czytelnik z Piły.
Kiedy ocena w zakresie spełniania wymagań zasadniczych WE w stosunku do środków ochrony indywidualnej nie jest konieczna?
Czy środki ochrony indywidualnej należy dobierać indywidualnie na potrzeby konkretnego pracownika (wzrost, rozstaw oczu, obwód głowy). Co w przypadku gdy zakupione środki ochrony są źle dobrane?
Pracodawca zakupił nowy sprzęt do ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości. Czy powinien w związku z tym przeprowadzać dodatkowe szkolenia i jakie zagadnienia powinien poruszyć na szkoleniu?
W niedużej firmie budowlanej wykonuje się różnego rodzaju prace budowlane na zlecenie, w tym również prace na wysokości. Pracownicy na jednej z budów mieli do dyspozycji pomieszczenie, w którym się przebierali oraz przechowywali sprzęt ochronny, m.in. szelki i pasy złożone na posadzce. Podczas kontroli przez służbę bhp pracodawcy zarzucono niewłaściwe przechowywanie środków ochrony indywidualnej i
Środki ochrony zbiorowej to środki, które mają za zadanie ochronę pracowników w danej firmie. W związku z tym są bardzo ważnym elementem systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzielą się one na środki administracyjno-organizacyjne, prawne oraz techniczne.
Dyrektor od ponad 2 lat nie przydziela nam środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, mimo że pracujemy w warunkach szkodliwych. Wcześniej otrzymywaliśmy ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia. Co możemy jako pracownicy zrobić w tej sprawie? - pyta Czytelnik z Radomia.