Interpretacja indywidualna z dnia 8 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.433.2024.2.KL
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w ramach licytacji komorniczej.
Opodatkowanie sprzedaży nieruchomości w ramach licytacji komorniczej.
Zwolnienie od podatku VAT dostawy w trybie licytacji komorniczej prawa użytkowania wieczystego gruntu (działki nr 1) wraz z prawem własności posadowionych na gruncie budynków.
Obowiązek podatkowy w związku ze sprzedażą w trybie egzekucji sądowej zabudowanej nieruchomości (komornik-płatnik).
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży w trybie egzekucji dwóch zabudowanych nieruchomości.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, sprzedaży, w drodze licytacji komorniczej, użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej niezabudowanej.
Sprzedaż licytacyjna budynku biurowo-usługowego posadowionego na działce będzie korzystać ze zwolnienie od podatku wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, ponieważ transakcja nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz od daty pierwszego zasiedlenia minął już okres przekraczający ponad dwa lata.
Komornik jako podatnik podstawa opodatkowania, moment powstania obowiązku podatkowego, opodatkowanie zaliczek z tytułu wykonywania czynności za które pobierane są opłaty egzekucyjne
opodatkowanie sprzedaży licytacyjnej nieruchomości dokonywanej przez komornika sądowego;
Obowiązek odprowadzenia podatku należnego od kwoty uzyskanej z tytułu sprzedaży nieruchomości w drodze publicznej licytacji.
Czy od sprzedanych udziałów w nieruchomości, nabytych w 2007 r. w drodze egzekucji sądowej, Podatnik jest zobowiązany zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?
Czy w rozliczeniu rocznym powinny być zawarte dochody jakie zawarł pracodawca w PIT-11 uwzględniając w nim również kwotę wypłaconego w 2008r. przez pracodawcę na podstawie wyroku sądowego wnioskodawczyni wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy za ubiegłe lata?
Kto w przedstawionej powyżej sytuacji ma obowiązek prawidłowego naliczenia i odprowadzenia składki ZUS od wyegzekwowanego wynagrodzenia, zaliczek na podatek dochodowy oraz naliczenia kosztów uzyskania przychodów, a także sporządzenia informacji PIT-11?Czy obowiązek ten ciąży na komorniku, którego należy traktować jako płatnika wyegzekwowanego wynagrodzenia?
Czy podatek, który potrącany jest i przekazywany na konto Urzędu Skarbowego od zaległych wynagrodzeń, zasądzonych prawomocnymi wyrokami wraz z ustawowymi odsetkami (nie odsetkami karnymi) należy naliczać tylko od należności głównych czy także od odsetek ustawowych od tych należności ?
Czy płatnik może zamiast komornika sporządzać i przesyłać podatnikom i organom podatkowym deklaracje i informacje o wypłaconych przez komornika, zamiast płatnika kwotach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Dotyczy zasadności ponownego pobierania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłat dokonywanych przez komornika na mocy wyroku sądowego i wszczętej egzekucji z renty pracodawcy. W roku 2002 i 2003 podatnik zatrudniony był w firmie handlowej. Pracodawca pomimo braku wypłat wynagrodzeń zarówno w roku 2002 jak i w 2003 dostarczył PIT-11 informację o uzyskanych dochodach oraz pobranych zaliczkach. Wykazane
W związku z licznymi zajęciami komorniczymi obejmującymi wynagrodzenie brutto łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy od osób fizycznych, a także odsetkami, dokonywanymi z konta naszego zakładu na rzecz pracowników, zarówno obecnych, jak i byłych. Osoby zatrudnione mają dokonywane potrącenia z bieżących list płac na składki społeczne oraz zdrowotne, natomiast osoby zwolnione