Depozyty na żądanie w sprawozdaniu Rb-N - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach z dnia 15 maja 2023 r., sygn. WA-023/32/23
Czy otrzymane odszkodowanie za zbycie nieruchomości na cele publiczne w opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
określenie momentu powstania obowiązku podatkowego
uznania pozostawienia przedmiotu świadczenia w depozycie sądowym za uregulowanie zobowiązania do zastosowania art. 89b ustawy
w zakresie określenia wartości transakcji lub innych zdarzeń jednego rodzaju odnośnie transakcji finansowych, gdzie wynagrodzenie oparte jest o zrealizowane rzeczywiste przepływy pieniężne dające prawo do wynagrodzenia (np. kredyty, depozyty)
Zatem, skoro czynności obejmujące depozyt nieprawidłowy będą podlegały zwolnieniu z podatku od towarów i usług, to do umowy depozytu nieprawidłowego znajdzie zastosowanie wyłączenie z opodatkowania określone w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Na przechowawcy nie będzie zatem z tego tytułu ciążył obowiązek podatkowy.
Skutki podatkowe przy otrzymaniu środków pieniężnych lub rzeczy oznaczonych co do gatunku w ramach umowy depozytu nieprawidłowego oraz zwrocie rzeczy oznaczonych co do gatunku po określonym w umowie okresie, na który była zawarta umowa a także zwrotu środków pieniężnych bądź innych towarów lub praw majątkowych odpowiadających wartości towarów wydanych Korzystającemu w ramach umowy depozytu nieprawidłowego
W zakresie zwolnienia z opodatkowania odsetek wypłaconych od sumy odszkodowania złożonego do depozytu sądowego.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania Fundacji za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu oddania kolekcji dzieł sztuki Fundacji w depozyt Muzeum oraz zwolnienia od podatku usług oddania kolekcji dzieł sztuki Fundacji w depozyt Muzeum.
Czy opisane umowy depozytu nieprawidłowego będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Uznanie złożenia kwoty do depozytu sądowego za uregulowanie zobowiązania dla zastosowania art. 89b ustawy.
Należy stwierdzić, że umowa pożyczki/depozytu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia pożyczki/depozytu środki pieniężne będą znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i umowa zostanie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast, w sytuacji
Podatek od towarów i usług w zakresie skorygowania uprzednio odliczonego podatku naliczonego na podstawie art. 89b ustawy o VAT.
uznania pozostawienia przedmiotu świadczenia w depozycie sądowym za uregulowanie należności oraz braku obowiązku dokonania korekty w związku z art. 89b ustawy
Dokonanie wpłaty przez nabywcę lokalu mieszkalnego na mieszkaniowy rachunek powierniczy (otwarty albo zamknięty) nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie podatku od towarów i usług.
Jeżeli planowane umowy depozytu nieprawidłowego, przedmiotem których będą rzeczy oznaczone co do gatunku (zboże) lub pieniądze, faktycznie zostaną objęte zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i będą opodatkowane tym podatkiem lub będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
1. Czy przekazanie towarów w ramach umowy depozytu nieprawidłowego Korzystającemu skutkuje dla Spółki rozpoznaniem odpłatnej dostawy towarów w podatku od towarów i usług? 2. Czy zwrot towarów wydanych Korzystającemu w ramach umowy depozytu nieprawidłowego wywołuje w Spółce skutki w zakresie podatku od towarów i usług? 3. Czy zwrot środków pieniężnych bądź innych towarów lub praw majątkowych odpowiadających
Czy przychody odsetkowe z tytułu lokowania własnych wolnych środków pieniężnych na lokatach bankowych za pośrednictwem A, powinny być wykazywane przez Spółkę jako import usług finansowych zwolnionych z VAT w Polsce?
Uznanie złożenia kwoty do depozytu sądowego za uregulowanie zobowiązania dla zastosowania art. 89b ustawy.
Wnioskodawca może dokonać zwiększenia podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 4 ustawy skoro uregulował swoje wierzytelności poprzez skuteczne złożenie świadczenia do depozytu sądowego.
Czy Wnioskodawca może dokonać zwiększenia podatku naliczonego w trybie art. 89b ust. 4 ustawy skoro uregulował swoje wierzytelności poprzez skuteczne złożenie świadczenia do depozytu sądowego?
Przychody Banku związane z posiadaniem majątku - odsetki i dywidendy nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie przez Bank usług. Tym samym nie powinny być one objęte zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji nie stanowią one obrotu w rozumieniu cyt. art. 29 ust. 1 ustawy i nie należy ich również uwzględniać przy kalkulacji współczynnika VAT, o którym mowa w art. 90 i 91 ustawy
w sytuacji świadczenia usług na rzecz Spółki przez Depozytariusza bez wynagrodzenia nie jest odpłatnym świadczeniem usługi, i tym samym nie dochodzi do importu usług 2. Spółka nie ma obowiązku wykazywania obrotu z tytułu świadczenia usługi depozytu w deklaracji podatkowej i jednocześnie takiego obrotu nie uwzględnia w proporcji obliczonej na podatnie art. 90 ust. 3 ustawy.