Interpretacja indywidualna z dnia 11 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.224.2024.2.MN
Skutki podatkowych połączenia spółek.
Skutki podatkowych połączenia spółek.
Są Państwo zobowiązani do dokonania korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego wynikającego z nieuregulowanych faktur, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w fakturach.
Dotyczy możliwości skorzystania z ulgi na złe długi.
Prawo do obniżenia podatku należnego z niezapłaconych faktur, na podstawie przepisu art. 89a ustawy o VAT oraz obowiązek korekty podatku należnego w przypadku uregulowania bądź umorzenia części wierzytelności.
Czy umorzone w części zobowiązania wobec wierzycieli objęte postępowaniem restrukturyzacyjnym stanowią przychód podatkowy.
Konsekwencje podatkowe zastosowania przepisów dot. „ulgi na złe długi” w sytuacji, gdy wobec spółki komandytowej toczyło się postępowanie restrukturyzacyjne zakończone układem
Możliwości uwzględnienia straty powstałej z tytułu umorzenia obligacji, w związku z przymusową restrukturyzacją banku.
Dotyczy powstania przychodu w związku z zmniejszeniem wartości zobowiązania z tytułu Umowy kredytowej w następstwie postępowania restrukturyzacyjnego.
Po dokonaniu odpisu aktualizującego w odniesieniu do przysługujących od Zamawiającego należności z tytułu części faktur, które powinny zostać zapłacone po odbiorze robót oraz upływie okresu rękojmi i gwarancji, Wnioskodawca będzie uprawniony do uznania wskazanego odpisu aktualizującego za koszt uzyskania przychodu
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów na straty kredytowe utworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie postanowienia Sądu o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego, mimo że postępowanie układowe zostało w późniejszym okresie umorzone.
Interpretacja w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez Wnioskodawcę kwoty wypłaconej z funduszów masy upadłości w związku z przeprowadzeniem postępowania upadłościowego podmiotu, którego Wnioskodawca jest udziałowcem.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnej wierzytelności.
Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów podatkowych odpis aktualizujący należności za rok 2016 w momencie otwarcia wobec kontrahenta postępowania restrukturyzacyjnego (3 listopada 2016 r.)
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem usług związanych z przygotowaniem przeprowadzenia restrukturyzacji Grupy.
Możliwość dokonania przez Wnioskodawcę korekty na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie usług w związku z planowaną restrukturyzacją oraz prawidłowa alokacji ww. kosztów do odpowiednich źródeł przychodów.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie usług w związku z planowaną restrukturyzacją oraz prawidłowa alokacja ww. kosztów do odpowiednich źródeł przychodów.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów umorzonej w 40% wierzytelności w wyniku zatwierdzonego przez Sąd układu restrukturyzacyjnego. Odpis aktualizujący wartość wskazanych we wniosku należności stanowić będzie koszt podatkowy, do wysokości wykazanego wcześniej przychodu należnego z tytułu sprzedaży towaru, tj. w wartości netto.
Możliwość dokonania przez Wnioskodawcę korekty na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy.
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących wierzytelności z tytułu robót budowalnych (przy istnieniu podmiotu odpowiedzialnego solidarnie za wierzytelność) oraz z tytułu kaucji gwarancyjnych
Wypłacona Wnioskodawczyni odprawa jak i dodatkowe jednorazowe świadczenie w wysokości 45.500 zł nie są zwolnione od podatku. Świadczenia te stanowią dla Wnioskodawczyni przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy, albowiem podstawą ich wypłaty jest stosunek pracy.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty jednorazowego świadczenia ustalonego w drodze porozumienia zawartego z Pracownikiem.
Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT usług doradcy restrukturyzacyjnego, działającego jako syndyk, tymczasowy nadzorca sądowy i zarządca przymusowy.
Czy Bank będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość umorzonego kapitału kredytu bankowego w sytuacji, gdy w stosunku do kredytobiorcy w 2014 r. otwarte zostało postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu, jeżeli do jego umorzenia dojdzie w związku z wykonaniem porozumienia restrukturyzacyjnego o treści opisanej w zdarzeniu przyszłym, na zasadzie obecnego brzmienia art.