Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.393.2024.1.MM
Obowiązek płatnika w związku ze sfinansowaniem/dofinansowaniem pracownikom, emerytom i rencistów świadczeń z ZFŚS.
Obowiązek płatnika w związku ze sfinansowaniem/dofinansowaniem pracownikom, emerytom i rencistów świadczeń z ZFŚS.
Obowiązki płatnika związane z dofinansowaniem w oparciu o kryteria socjalne wycieczek/wczasów, spotkań o charakterze integracyjnym oraz dofinansowanie/sfinansowanie biletów/karnetów dla pracowników, emerytów, rencistów i uprawnionych członków rodzin.
Ustalenie kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów związanych ze sprzedażą premiową za cenę 1 zł.
Skutki podatkowe wynikające dla spółki w związku z sfinansowaniem wycieczki z własnych środków spółki, a ewentualne obowiązki płatnika z tym związane.
PIT - w zakresie obowiązków płatnika w związku z dofinansowaniem z ZFŚS wycieczki.
WIS ŚWIADCZENIE KOMPLEKSOWE – organizacja półkolonii – zajęć dla dzieci pozostających w mieście w okresie wakacji letnich i zimowych.
Obowiązki płatnika organizacja wycieczek.
Zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c usługi polegającej na zorganizowaniu wyjazdu motywacyjno-doradczego zrealizowanej w ramach projektu.
w zakresie ustalenia, czy wydatki poniesione przez spółkę komandytową na nabycie towarów, bonów towarowych, wycieczek itp., które będą przedmiotem sprzedaży premiowej za cenę 1 zł brutto za sztukę (zgodnie z regulaminem sprzedaży premiowej) będą stanowiły u komplementariusza (spółki z o.o.) koszty uzyskania przychodów jako koszt własny sprzedaży (koszt bezpośredni), proporcjonalnie do posiadanych udziałów
Opodatkowanie należności pobieranej od uczniów na pokrycie usługi transportowej w celu organizacji wycieczki szkolnej.
Obowiązki płatnika w związku z dofinansowaniem z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wycieczki dla pracowników, byłych pracowników i innych uprawnionych osób.
Częściowe sfinansowanie pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych kosztów wycieczek i uczestnictwa w imprezach kulturalno-oświatowych.
dot. zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na spotkania z Klientami.
Wycieczka z ZFŚS brak przychodu po stronie pracownika.
Czy w związku z organizacją imprezy integracyjnej, po stronie jej uczestników powstaje przychód podlegający opodatkowaniu, w odniesieniu do którego Wnioskodawca ma obowiązek pobrania podatku i który Wnioskodawca ma obowiązek ująć w składanych informacjach/deklaracjach podatkowych?
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na spotkania z Klientami
Obowiązki płatnika- dofinansowanie do wycieczki, wyjazdu integracyjnego, szkolenia, konferencji dla pracowników, zaproszonych gości wraz z osobami towarzyszącymi
W zakresie skutków podatkowych sfinansowania pracownikom szkoły wycieczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz związanych z tym obowiązków płatnika.
Podatek od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania świadczonych przez Miasto usług.
Podatek od towarów i usług w zakresie uznania wsparcia polegającego na: organizacji stażu, transporcie lokalnym, wyżywieniu, zakwaterowaniu, organizacji programu kulturalnego, organizacji wycieczek, zapewnieniu kursu językowego za odrębne świadczenia dla celów określenia ich miejsca świadczenia i opodatkowania oraz opodatkowania jako osobnej czynności wypłaty kieszonkowego dla uczestników (w ramach
zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT świadczonych przez Wnioskodawcę usług organizacji półkolonii, kolonii, zielonych szkół, białych szkół dla uczniów z innych szkół będących jednostkami organizacyjnymi Gminy
Czy prawidłowo potrącono zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconego dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wycieczki dziecka do lat 18?
Finansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych części lub całości opisanych w stanie faktycznym świadczeń, które mają na celu integrację pracowników, polepszenie atmosfery w pracy, zwiększenie wydajności oraz jakości wykonywanej pracy nie stanowi dla pracownika przysporzenia majątkowego, a tym samym nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 11 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od