Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.18.2023.2.SN
Nieodprowadzenie podatku VAT z tytułu nieodpłatnej pomocy prawnej.
Nieodprowadzenie podatku VAT z tytułu nieodpłatnej pomocy prawnej.
Zainteresowani (spadkobiercy) nie są zobowiązani do uiszczenia podatku od spadków i darowizn, nie ciąży na nich również obowiązek złożenia zeznania podatkowego w zakresie dotyczącym ujawnionej części spadku ani złożenia korekty zeznania podatkowego. Ujawnienie dodatkowego składnika majątkowego po upływie terminu przedawnienia prawa do ustalenia zobowiązania podatkowego, nie powoduje w opisanej sytuacji
Jeżeli za życia Spadkodawcy Zainteresowanych nie została wydana dla niego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego decyzja ustalająca zobowiązanie podatkowe w związku z dziedziczeniem po rodzicach (jak wykazano powyżej nie było takiej możliwości w związku ze śmiercią Wnioskodawcy przed przeprowadzeniem postępowania), to nie ma w ogóle podstaw do wydania decyzji o zakresie odpowiedzialności spadkobierców.
Czy Zainteresowanych jako spadkobierców swojej matki (U.M.), będącej stwierdzoną sądownie spadkobierczynią A.S. i M.Z., a także jeszcze niepotwierdzoną sądownie spadkobierczynią L.S. i W.Z., obciąża lub obciążać będzie (po stwierdzeniu przez sąd nabycia spadku po L.S. i W.Z.) obowiązek podatkowy z tytułu dziedziczenia przez U.M. ww. nieruchomości?
Czy na podstawie art. 116a Ordynacji podatkowej organ podatkowy może wydać decyzję o odpowiedzialności osób trzecich, w której przerzuci na Wnioskodawcę jako na likwidatora spółdzielni odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółdzielni?
Czy prawidłowym i w pełni zabezpieczającym Spółkę przed odpowiedzialnością wynikającą z art. 112 § 1 Ordynacji podatkowej będzie wystąpienie przez Spółkę, za zgodą zbywającego (tj. przedsiębiorców będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą na podstawie umowy spółki cywilnej) z wnioskiem o wydanie Zaświadczeń, do wszystkich wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast, właściwych
dot. odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe prywatyzowanego przedsiebiorstwa państowego
Czy w przypadku nabycia od syndyka masy upadłości w drodze przetargu publicznego majątku upadłego (całego przedsiębiorstwa), tj. spółki akcyjnej (w tym prawa wieczystego użytkowania i nieruchomości) Nabywca (Wnioskodawca) składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą odpowiada solidarnie ze zbywcą za powstałe do dnia nabycia przedsiębiorstwa upadłego zaległości podatkowe w trybie
Czy nabywca nieruchomości sprzedawanej przez syndyka z wolnej ręki będzie odpowiadał za zobowiązania podatkowe upadłego z nieruchomosci stosownie do przepisów podatkowych, skoro zobowiązania podatkowe upadłego w dacie ogłoszenia upadłosci tj. 21.06.2001 r. wynosiły: z tytułu podatku od towarów i usług 68.351,20 zł oraz z tytułu podatku dochodowego osób fizycznych 1 206,00 zł (bez odsetek),Czy wymienione
Czy nabywca nieruchomości obciążonych hipoteką wchodzących w skład masy upadłości ponosił będzie odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe upadłego zbywcy na podstawie art. 112 Ordynacji podatkowej ?
Czy do transakcji zawieranych przez Syndyka ma zastosowanie przepis art. 112 Ordynacji podatkowej, nakładający na nabywcę składników majątku podatnika odpowiedzialność solidarną za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z jego działalnością gospodarczą?
Czy jako nabywca nieruchomości, będącej składnikiem majątku upadłego przedsiębiorstwa, nabytej w postępowaniu upadłościowym, Spółka będzie odpowiedzialna na podstawie art. 112 Ordynacji podatkowej?
Czy spadkobiercy są obowiązani zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu uzyskanego przez spadkodawcę ze sprzedaży akcji pracowniczych ?
1. Czy spółka z o. o. "C." jest zobowiązana, w oparciu o przepisy art. 107 i art. 112 Ordynacji podatkowej do ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe "M." S.A. do wartości wniesionych aportem składników majątku ?2. Czy w tym przypadku Spółka z o. o. "C." jest nabywcą w świetle art. 155 Kodeksu cywilnego ?
Czy nabycie nieruchomości stanowiącej składnik majątku spółki w drodze licytacji komorniczej lub przez przejęcie na własność przez wierzyciela hipotecznego w trybie art 984 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego będzie skutkowało odowiedzialnością nabywcy za zaległości podatkowe licytowanego dłużnika w trybie art. 112 Ordynacji podatkowej?
Czy nabywając nieruchomość od spółki akcyjnej w upadłości, objętą księgą wieczystą, stanowiącą składnik majątku spółki akcyjnej w upadłości związany z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą, Podatnik nie będzie ponosił odpowiedzialności z art. 112 ustawy Ordynacja podatkowa, jeżeli nabycie nastąpi w ramach postępowania upadłościowego?
Podatnik w swoim piśmie zwrócił się z wnioskiem o zajęcie stanowiska w sprawie odpowiedzialności osoby trzeciej - nabywcy majątku podatnika - za zaległości podatkowe podatnika w sytuacji, gdy od daty powstania zaległości upłynęło 5 lat.
Czy spadkobierca jest zobowiązany do zwrotu ulgi z tytułu rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy uzyciu kasy rejestrującej, ze względu na zaprzestanie jej uzytkowania spowodowane śmiercią podatnika ?.
czy w związku ze sprzedażą niewykończonych, w stanie surowym nieruchomości lokalowych, o nr ewidencyjnych: 1U, 37, 44 i 72 - (dokumentacja w posiadaniu Urzędu), zakwalifikowanych do aktywów obrotowych Spółki - inwestycji, ich nabywca będzie ponosił odpowiedzialność na zasadach art. 112 Ordynacji podatkowej.
Czy w razie sprzedaży nieruchomości - na przedstawionych powyżej warunkach - może zostać wydana wobec jej nabywcy decyzja o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej na podstawie art. 112 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej?
Czy kwota umorzonej przez Urząd Miasta należności (podatek od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie), ciążącej na podmiocie w likwidacji - sprzedajacym prawa własności do nieruchomosci i uzytkowania wieczystego gruntów, stanowi przychód spółki nabywającej te prawa?