Interpretacja indywidualna z dnia 17.02.2016, sygn. IPPB3/4510-978/15-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/4510-978/15-2/MS
moment ujęcia kosztów podatkowych
kwalifikacja wydatków związanych z wynajmowaniem samochodów do kosztów pośrednio związanych z przychodem oraz rozliczania kosztów na przełomie roku
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Czy przedstawione w stanie faktycznym postępowanie Spółki w zakresie, w jakim dla celów podatkowych, ujmuje w kosztach uzyskania przychodów rozliczenia dokonywane na podstawie danych zawartych na rachunkach technicznych, wystawionych przez zakłady ubezpieczeń, po akceptacji tych rachunków technicznych, jest prawidłowe?
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ujęcia w momencie sprzedaży towarów cen wynikających z dokonanych w międzyczasie przecen z jednoczesnym powiązaniem tych wartości z wartościami zaksięgowanymi na koncie Przecena magazynu (czyli odchyleniami cen zakupu księgowanymi na koncie Przecena magazynu).
W zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na ustanowienie służebności gruntowej.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie uwzględnienia przy sprzedaży towarów cen wynikających z dokonanych w międzyczasie przecen z jednoczesnym powiązaniem tych wartości z wartościami zaksięgowanymi na koncie Przecena magazynu (tj. odchyleniami cen zakupu księgowanymi na koncie Przecena magazynu).
W związku z przedstawionym powyżej stanem faktycznym / opisem zdarzenia przyszłego Spółka wnosi o potwierdzenie, czy: 1. koszty zakupu energii w związku z działalnością operacyjną Spółki (w zakresie, w jakim zaopatrywana jest z zewnętrznych źródeł energii), a zatem czynnościami o charakterze produkcyjnym (obniżające wynik zwolniony z opodatkowania) oraz administracyjnymi (alokowane zgodnie z kluczem
Czy wartość rozchodowanych (sprzedanych) towarów handlowych, ustalona według ich cen sprzedaży pomniejszonych o VAT i marżę na sprzedaży, stanowi koszt podatkowy?
1. Czy wymienione materiały rozpoczęte, otwarte w czasie trwania usług stanowią podstawę do zmiany stanu produktów i muszą być ujęte w spisie z natury, jeżeli zostały otwarte i na dzień 31 grudnia są częściowo zużyte do wykonywania usług? 2. Czy pomimo ich rozpoczęcia, częściowego zużycia, powinny być objęte spisem z natury na koniec roku podatkowego, np. według procentowego oszacowania ich zawartości
Czy dla celów podatkowych koszty akwizycji powinny być rozpoznawane w tej samej wysokości i w tych samych okresach, jak dla celów księgowych, za wyjątkiem sytuacji, w których dotyczyłoby to ujęcia w rachunku podatkowym rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów?
Czy sporządzanie w Spółce spisu z natury raz w roku i korygowanie kosztów o wartość niesprzedanych towarów na koniec roku podatkowego (kalendarzowego) jest wystarczające dla prawidłowego ustalania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych?
Z jaką datą zaewidencjonować w kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów zakup samochodu sprowadzonego z Unii Europejskiej czy z datą faktury, czy z datą sprowadzenia samochodu do kraju, a z jaką datą zaewidencjonować podatek akcyzowy z tytułu nabycia samochodu osobowego czy z datą zapłaty podatku akcyzowego. W związku z tym jak poprawnie sporządzić spis natury w tym zakresie?
Czy w przypadku odsetek od kredytu celowego zaciągniętego na finansowanie Projektu moment potraktowania tych wydatków jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powinien zostać odroczony przez Spółkę do chwili, w której zrealizują się przychody ze sprzedaży Projektu? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
Czy w przypadku kosztów tj. podatku od nieruchomości dotyczącego gruntu, na którym realizowany jest Projekt, momentem potraktowania tych wydatków jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powinien zostać odroczony przez Spółkę do chwili, w której zrealizują się przychody ze sprzedaży Projektu?
Czy w przypadku kosztów tj. podatek od nieruchomości i roczne opłaty za użytkowanie wieczyste dotyczących gruntu, na którym realizowany jest Projekt, momentem potraktowania tych wydatków jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powinien zostać odroczony przez Spółkę do chwili, w której zrealizują się przychody ze sprzedaży Projektu? (pytanie oznaczone we wniosku
Czy w przypadku odsetek od kredytu celowego zaciągniętego na finansowanie Projektu moment potraktowania tych wydatków jako koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych powinien zostać odroczony przez Spółkę do chwili, w której zrealizują się przychody ze sprzedaży Projektu? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)
którego dnia należy zastosować kurs średni NBP w celu przeliczenia kwoty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy okres rozliczeniowy (miesiąc) został już zamknięty?
którego dnia należy zastosować kurs średni NBP w celu przeliczenia kwoty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy okres rozliczeniowy (miesiąc), którego dotyczy faktura zakupu, nie został jeszcze zamknięty?
Czy księgowanie składek ZUS w części finansowanej przez płatnika, FP i FGŚP z datą faktycznej wpłaty zawsze były prawidłowe?
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (postanowień art. 15 ust. 4-4e) Spółka prawidłowo określa dzień poniesienia kosztów oraz rok podatkowy w którym dokonuje potrącenia kosztów?
Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że:Przychody ze sprzedaży usług marketingowych dokumentowane po dniu przejęcia tj. po 01 kwietnia 2009r. do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości przez Spółkę przejmującą, a dotyczące świadczeń wykonanych przez Spółkę przejmowaną do dnia połączenia tj. do dnia 01 kwietnia 2009r., zalicza się do przychodów podatkowych
Czy sprzęt jednorazowy służący do wykonywania usług w zakresie leczenia szpitalnego należy zaliczać do materiałów podstawowych lub pomocniczych w rozumieniu § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów?
Kiedy opłata za pośrednictwo w dostawie nieruchomości będzie kosztem podatkowym? Czy w momencie uzyskania przychodów ze sprzedaży danego mieszkania, w sprzedaży którego uczestniczył pośrednik?